Tümleşik Devre

'Elektronik Projeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tümleşik Devre konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tümleşik Devre
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Tümleşik devre örneği
  [​IMG]

  Tümleşik devre (ayrıca yonga, çip, entegre devre, mikrodevre, mikroçip, bilgisayar yongası), yarıiletken maddeden oluşan ince bir yüzey üzerine yerleştirilmiş ve küçültülmüş bir elektronik devredir.
  Tümleşik devreler, yarıiletken aygıtların boşluk tüplerinin görevlerini yerine getirebileceklerinin deneysel olarak fark edilmesi ile önem kazandılar. 20. yüzyılın ortalarında çok büyük sayıda geçirgecin küçük boylu yongalara yerleştirilebilmesi, elektronik bileşenlerin üretilmesinde yeni bir döneme girilmesine olanak sağladı. Tümleşik devrelerin toplu üretilebilmeleri ve güvenilirlikleri ayrık geçirgeç kullanımının yerini almalarını hızlandırdı.
  Tümleşik devrelerin ayrık devrelere göre başlıca iki olumlu yanı sayılabilir: düşük üretim maliyeti ve başarım. Üretim maliyetinin düşüklüğü geçirgeçleri birer birer değil de tek defada ışıklı taş baskı (fotolitografi) aracılığı ile basılmaları sayesinde gerçekleşmekte. Başarımın yüksekliği ise bileşenlerin yakınlığı ve dolayısıyla daha az güç kullanımına bağlıdır. 2006'ya varıldığında ortalama yonga alanları 1 ile 350 mm2 arasında olup milimetre başına 1 milyon geçirgeç kullanılabilmektedir. Günümüzde tümleşik devre satışları dünya çapında 300 milyar ABD dolarına yaklaşmıştır. Tümleşik devre üretiminde silikon temelli CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) teknolojisi hakim durumdadır. CMOS teknolojisi, transistör başına düşük maliyetler sağladığı ve büyük miktarlarda yonga üretimine olanak verdiği için tercih edilmektedir. Bunun dışında, özellikle daha yüksek hızda ya da düşük gürültü ile çalışması istenen devrelerde SiGe BJT ya da GaAs temelli teknolojileri de kullanılabilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tümleşik Devre Forum Tarih
Mikroplu Hastalıkların Devreleri Neler Genel Sağlık 15 Eylül 2013
PIN Kodu Nasıl Devre Dışı Bırakılır ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Mart 2013
Ampermetre Devreye Nasıl Bağlanıyor? Diğer Mesleki Bilgiler 24 Şubat 2013
Devre nedir, kaç tür devre vardır? Elektronik Genel Bilgi 17 Şubat 2013
Kastamonu Devrekani Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Kastamonu Tanıtımı 6 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş