Tümenli Köyü Karaisalı Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tümenli Köyü Karaisalı Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tümenli köyü bilgileri - tümenli köyü tanıtım - tümenli köyü resimleri  Tümenli, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köyün mevcut yerleşim yerinin kuzeyinde tarihi kalıntılar vardır. mesela bunlardan birinin adı GAVUR KÖYÜ dür. Atatürk Adanadan kayseriye giderken bu köyden geçmiş. bizans dönemine ait olduğu iddia edilen kalıntılar da geçmiş yıllarda görülmüştür. yine müslüman dışı toplumlara ait mezar kalıntıları da vardır. ancak geçmişte definecilik adına köy dışından gelen kişilerce tahrip edilmiştir. yine güneyinde kilise denen yer vardır. bunların mutlaka araştırılması gerekir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi kayıtlara geçmemiştir. aslında kapalı bir bölge olması nedeni ile olsa gerek insanları biraz da suskun kalmıştır. halbu ki her yöre gibi bir takım yemekleri, düğün merasimleri, cenaze merasimleri vs. vardır. mesela içli köfteyi en iyi yapan yerlerden biri de bu köydür. bulgur pilavını da güzel yaparlar.
  Coğrafya

  Adana iline 94 km, Karaisalı ilçesine 44 km uzaklıktadır. kuzeyden güneye uzanan iki dağ arasına yerleşmiştir. 3 km güneyinden seyhan nehri geçer. ancak çatalan barajının yapılması ile birlikte baraj köyün 500 metre yakınına kadar gelmiştir. bitki örtüsünü genelde çam ağacı oluşturur. çam ağaçları arasında pıynar, murt(mersin), kesme gibi maki türü bitkiler yetişir. su kıyılarında ise söğüt, çınar, ılgın gibi bitkiler vardır. çok nadir kar yağışı olur. (30 yılda bir ya da iki) yağmur ise genelde ilkbahar, sonbahar ve kışın olur. sıcaklık kışın çok eksi değere düşmez. ancak nemden dolayı aşırı hissedilebilir. mayıs ile ekim arası oldukça sıcak geçer. köy adananın kuzeyindedir. son yıllarda gsm operatörlerinin yayılası ile cep telefonları ile görüşmek de mümkün olmuştur.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 516
  1997 474
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. ancak tarım alanları Çatalan Barajı ile oldukça kısıtlı bir hale gelmiştir. bölge orman müdürlüğünün prensip kararları gereği hayvancılık da yok olmaktadır. çünkü bölge şartlarına en uygun hayvan kıl keçisidir. kıl keçisi ise ormanları tahrip ettiği iddiası ile yasaklanmıştır. Çatalan Barajı'nda amatör balıkçılık ise yapılmaktadır. sebze olarak: domates, biber, kabak, bamya, acur, salatalık, fasülye yetişir. biber salçası katkısız ve güneşte kurutulmuş olduğundan kalitelidir. birkaç çiftçi tarafından küçük manada seralar vardır. eskiden varolan bir kaç üzüm bağı ise ortadan kalkmıştır. inciri ballı ve güzel olur. iki üç kişi arıcılık yapıyor. çam ve püren balının ayrı bir tadı vardır. yerfıstığı, buğday, arpa, pamuk, mısır çok iyi derecede yetişir. ayrıca karpuz ekimi de yapılır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy 3 parçadan oluşmaktadır.tümenli,kahyalar,leylideresi diye adlandırılmaktadır.muhtarlık hizmeti kahyalar köyünde verilmektedir.
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tümenli Köyü Karaisalı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş