Tümör cerrahisinde devrim yaratan uygulama

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Tümör cerrahisinde devrim yaratan uygulama konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TÜMÖR CERRAHİSİNDE DEVRİM YARATAN UYGULAMA
  Kemik tümör cerrahisinde hem hasta hem de doktorlar açısından devrim sayılacak gelişme artık Türkiye'de de uygulanıyor.

  [​IMG] Repıphysis Protezi tümörlü çocuk hastalar (ve dejeneratif ve bacak boyu ciddi anlamda kısa olan yetişkin hastalar) için mevcut cerrahi opsiyonları tamamen geri planda bırakacak bir alternatif sunuyor. Repiphysis protezi uzuv-uzunluğu tutarsızlığı problemini tamamen çözüyor.
  Geleneksel modüler protez ameliyatları her yıl tekrarlanan uzatma operasyonları gerektirir. Her biri çok büyük çaplı operasyonlar olan bu ameliyatlarda, cerrah kapsülü açar ve protezin ara adaptörü daha büyük olanıyla değiştirilir. Her ameliyat gerçekleştirildiğinde çocuk için enfeksiyon ve ağrılı rehabilitasyon riski vardır. Çok sayıdaki ameliyatlar ve 200-300 bin $’lık maliyetler göz önünde bulundurulursa, ameliyatsız uzayabilen protez bir gereksinim halini almaktadır. Sağlık Yayıncılık
  REPİPYHSİS teknolojisi, cerraha çocuğun hayatı zarfında diğer uzuvla eşit oranda uzatılabilecek protezi sunuyor. REPİPYHSİS implantı hastaya takıldıktan sonra, uzuv uzatmalar ameliyatsız bir şekilde yapılıyor.
  20 Saniyede Ameliyatsız Uzatma
  Orsem Ortopedics’in distribütörlüğünü üstlendiği Wright’ın ürünü Patentli REPİPYHSİS teknolojisi, sıkıştırılmış ve elektromanyetik alanda uzayan bir yaydan oluşuyor. Uzvu sardıktan sonra elektromanyetik alan yaratan ‘halka’ aparatı sayesinde vücut içine yerleştirilen protez uzatılıyor. Kilitleme mekanizmasında elektromanyetik alan sayesinde ısınan bileşenler sıkıştırılmış yayı bırakıyor ve protezin hastanın içinde uzamasına vesile oluyor.
  Bu yeni sistemin eski sisteme göre avantajları şöyle sıralanıyor;
  4 tane daha az uzatma ameliyatı
  4 tane daha az implant adaptörü
  4 gün daha az hastanede kalma süresi
  32 hafta daha az rehabilitasyon süresi
  Türkiye’ de de Uygulanmakta!
  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Hasan Havıtçıoğlu’nun gerçekleştirdiği bu ameliyat Türkiye’de ilk, dünyada ise 12 kez uygulandı. Yapılan ameliyatla Balıkesir’de okuyan ilköğretim öğrencisi Bengisu Acar’ın bacak boyları eşitlendi. Ayağında tümör olan hastanın tedavi sonrası bacağının kısa kalmasından dolayı bu ameliyat gerçekleştirildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tümör cerrahisinde devrim Forum Tarih
Beyin Tümörlerinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Beyinde Kötü Huylu Tümörlerin Özellikleri Nelerdir Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Beyinde İyi Huylu Tümörlerin Özellikleri Nelerdir Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Akciğer Tümörleri Genel Sağlık 20 Nisan 2010
Kemiklerde ağrı tümör habercisi olabilir Genel Sağlık 5 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş