Tüketicinin güveni arttı, borsalar rahatladı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tüketicinin güveni arttı, borsalar rahatladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tüketicinin güveni arttı, borsalar rahatladı

  Dün Avrupa ve Kuzey Kore'den gelen olumsuz açıklamaların etkisiyle hızla gerileyen piyasalar ABD Tüketici Güven Endeksi'ndeki artışla yeniden yükselişe geçti

  27 Mayıs 2009
  [​IMG]


  Piyasalarda olağanüstü gelişmeler devam ediyor. Son 11 haftada sürekli yükseliş eğilimi içerisinde olan borsalarda dün tam rüzgar tersine dönüyor derken, ABD’den gelen açıklamalar yönü yeniden yukarı çevirdi. Kuzey Kore’deki nükleer deneme, Almanya’da bankacılık sektörüne yönelik kaygılar ve madencilik sektörü hisselerine gelen satışın etkisiyle değer kaybeden endeksler, ABD'de beklenenin üzerinde artan tüketici güven endeksiyle deyim yerindeyse coştu. ABD endeksleri % 2-3 yükselirken, 17.00’da kapanan İMKB bu yukarı harekete tam olarak ayak uyduramadı. Uzmanlar, dış piyasalardaki dünkü hareketin piyasalara bugün yansıyacağını belirtiyor.
  ABD borsaları altı yıldaki en büyük aylık artışa işaret eden tüketici güven endeksinin ekonomik canlanma umutlarını arttırması ve Apple ile ilgili olumlu bir raporun Nasdaq'ta sert yükselişlere neden olması ile birlikte yüzde 2'yi aşan oranda değer kazandı.
  Tüketici hisseleri, Dow ve S&P 500'ün en çok yükselen hisseleri arasında yer alırken McDonald's yüzde 3.1 perakende şirketi Macy's yüzde 5.9 artış gösterdi. S&P tüketici endeksi yüzde 3.8 yükseldi.
  Piyasadaki yükseliş, Dow'un 3 Mart itibariyle sona eren beş günlük kaybından sonraki en uzun süreli kayıp çizgisine işaret eden dört günlük kayıpların ardından gerçekleşti. ABD'nin kredi notunun indirilmesi olasılığına ilişkin kaygılar Cuma günü hisseleri baskı altında bırakmıştı.
  Durgunluğun en kötüsünün geride kaldığına dair umut, Asya'da endeksleri % 5'e varan oranlarda yükseltti. Hong Kong'da % 5, Tokyo ve Seul'de % 2, Şanghay ve Sidney'de % 1 artış var.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tüketicinin güveni arttı Forum Tarih
Bilinçli bir tüketicinin davranışları nelerdir Tüketici Şikayetleri 18 Ocak 2017
Bilinçli Tüketicinin Özellikleri Nedir? Tüketici Şikayetleri 6 Nisan 2011
Tüketicinin Korunması Hakkında Bilgi Tüketici Şikayetleri 10 Ocak 2011
Tüketicinin Korunması Kanunu ve Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik Tüketici Şikayetleri 4 Temmuz 2009
Tüketicinin Korunması ve Aydınlatılması Tüketici Şikayetleri 29 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş