Tüfekçipınarı Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tüfekçipınarı Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konya Köyleri - Cihanbeyli Tüfekçipınarı Köyü - Tüfekçipınarı Köyü Hakkında Bilgiler - Tüfekçipınarı Köyü Resimleri  Konya Cihanbeyli Tüfekçipınarı Köyü
  Tüfekçipınarı Köyü Konya ilinin Cihanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: CİHANBEYLİ

  İl: KONYA

  Köy Muhtarı:

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000:315
  1997:328

  İle Uzaklığı: 165 km

  İlçeye Uzaklığı: 65 km

  Rakım: 1205 m

  Tüfekçipınar Köyü Tanıtımı

  1900’lü yıllarda Bulgaristandan göçmen olarak Türkiyeye gelen halk Bursa, Balıkesir ve Urfa yörelerine yerleşmişler. Urfada yerleşen ailelerde iklimden kaynaklanan hastalıklar ve ölümler başgösterince aile reisleri Ankaraya gider ve durumu anlatırlar. Bunun üzerine Bulgaristan iklimine en uygun yer araştırılır ve bu insanlar Konya iline bağlı Karaman ilçesine yerleştirilirler. 1952 yılında Karamandan Tüfekçipınara 156 hanesi devlet tarafından olmak üzere 200 hane olarak yerleşirler. Kandil kasabasına bağlı Tüfekçi yaylası olarak kurulan köy, daha sonrada Cihanbeyliye bağlı köy olarak kalmıştır.

  Halkın tamamı çiftçilikle geçinmektedir. Köyde ilk dikkati çeken her hanenin bahçesinde meyve ağaçlarının olması ve kendi sebzelerini kendilerinin yetiştirmesidir. Köye ilk girişte, Cihanbeylinin en yeşil köyü olduğu hemen göze çarpmaktadır. Köyün ilçe merkezine uzaklığı 65km. olup, 329 nüfusu bulunmaktadır. Yerleşik 80 hane oturmaktadır. Köy halkının ekonomik sebeplerden dolayı yaklaşık olarak 200 hanesi Bursaya, 20 hanesi de Konya ya göç etmiştir. Bir ilkokul ve caminin bulunduğu köyün muhtarlığı Yaşar Duyurucu tarafından yürütülmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş