Tüfekçi Köyü Daday Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tüfekçi Köyü Daday Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Daday Tüfekçi Köyü - Tüfekçi Köyü Hakkında - Tüfekçi Köyü Tanıtımı - Tüfekçi Köyü Resimleri
  Tarihi

  Tüfekçi köyünün tarihi, yaklaşık olarak 1750'li yıllara dayanmaktadır. Burada bulunan mezarlar bu bilgiyi doğrulamaktadır. Eskiden var olan ancak sonradan izleri dahi kaybolmuş demir ocaklarının (görük=koruk) köye ismini verdiği tahmin edilmektedir.

  Kültür

  Tüfekçi köyünün gelenek ve görenekleri, Kastamonu kültürünün minimalize edilmiş halidir. Âdet ve görenekler, günlük modern hayatın baskısına boyun eğmektedir. Köy'de okur yazarlık oranı yüksektir.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 38 km, Daday ilçesine 5 km. uzaklıktadır. Köy, Daday ovasının üst kısmına bakar vaziyette, Göktepe'nin sırtlarında kuruludur. Köyün içinden Devrez ırmağının bir kolu olan Daday çayı geçmektedir. Yükseltisi, doğuya gittikçe artmaktadır. Köyün bitiminden itibaren orman varlığı kendini göstermekte, genellikle kızıl çam ormanlarına rastlanmaktadır. Köyün üst kısımlarında sel sularının yol açtığı, dikine ve eğimli toprak çatlakları yer almaktadır.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 111
  1997 87

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bereketli arazilere sahiptir.Ayrıca arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş