TÜBİTAK'tan acil kodlu virüs uyarısı!

'Spy ve Virüs Haberleri' forumunda Siraç tarafından 30 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  TÜBİTAK'tan acil kodlu virüs uyarısı! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TÜBİTAK'tan acil kodlu virüs uyarısı!

  [​IMG]

  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi, hızla yayılan yeni bir solucanı 'acil' koduyla bildirdi.

  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi (TR-BOME), bilgi sistemlerinde hızla yayılan yeni bir solucanı “acil” koduyla bildirdi.

  “Confıckr” isimli solucanın bulaştığı bilgisayarlar Windows güncelleme sayfasından yama paketlerini indiremiyor.

  TÜBİTAK UEKAE bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi bilgi sistemlerinde hızla yayılan “Confıckr” isimli solucan için acil kodu ile bildiride bulundu. TR-BOME’den yapılan bildiride, Microsoft’un, 23 Ekim 2008 tarihinde Windows 2000, Windows XP ve Windows 2003 işletim sistemlerini etkileyen, çok acil olduğunu bildirdiği MS08-67 kodlu güncellemeyi yayınladığı belirtilerek, dünyada 15 milyon bilgisayara bulaştığı tahmin edilen “Confickr” isimli solucanın, bu güncellemenin uygulanmamış olduğu sistemlerde etkin olduğu bildirildi.

  Solucanın son sürümü, zayıf şifrelere sahip kullanıcı hesaplarını, ağ üzerindeki paylaşımları ve solucanın bulaştığı bilgisayarlara takılan harici taşınabilir bellekleri kullanarak yayılıyor.

  Solucanın bulaştığı bilgisayarlar Windows güncelleme sayfasından yama paketlerini alamıyor.

  Solucanın henüz bulaşmadığı sistemlerde işletim sistemi ve anti virüs güncellemelerinin acilen yapılması gerektiğini belirten TR-BOME uzmanları; açıklık, açıklığın kapatılması ve solucanın bulaşmış olduğu sistemlerin temizlenmesiyle ilgili detaylı bilginin Türkiye'nin bilgi güvenliği kapısı olan Anasayfa-Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı adresinden alınabileceğini açıkladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - TÜBİTAK'tan acil kodlu Forum Tarih
TÜBİTAK'tan Çanakkale Boğazı'nda bilimsel inceleme Eğitim Haberleri 12 Kasım 2008
TBMM ne zaman kuruldu ve nerede açılmıştır kısaca Tarihi Bilgiler 1 Şubat 2017
Simya nedir simyacıların temel amaçları kısaca Sorular ve Cevaplar 1 Aralık 2016
Halı ve kilim dokumacılığı hangi yörelerde gelişmiştir Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2015
Çanakkale ve Kafkas cephesinin açılma nedenleri Tarihi Bilgiler 7 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş