Suyun Vücut Ve Sporcu İçin Önemi Nedir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Eylül tarafından 11 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Suyun Vücut Ve Sporcu İçin Önemi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suyun Vücut Ve Sporcu İçin Önemi Hakkında Bilgi

  Sporcu ve Vücut İçin Suyun Önemi

  SUYUN VÜCUT İÇİN ÖNEMİ

  Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarlarda su alınması zorunludur. İdeal vücut su oranları; metabolizmayı tetikler, hücrelerin kendini yenilemesini sağlar, yaşlanmaya karşı etki gösterir. Kanın akışkanlığını sağlar, böylelikle kalp ve damarların yükünü azaltır. Omurga dahil bütün organlar bundan faydalanır; su oranının bel fıtığına karşı bile büyük katkısı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca cildin dolgun, pürüzsüz ve genç kalmasını sağlamaktadır.

  İnsan vücudunun su içeriği yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir. Çocukların vücudunun su oranı yüksektir (% 70, yeni doğan bebekte ise % 90) ve yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar. Dolayısıyla yaş ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gerekir. Yetişkinlerde vücut su oranı % 60, yaşlılarda ise % 50'dir. Sporcuların su oranı ise standart kişilerden % 5 daha yüksek seviyede olması gerekmektedir. Yapılan egzersize bağlı olarak su içimi artırılmalıdır. Vücutta egzersiz sırasında kaybedilen suyun yerine konulması ve tekrar vücut su dengesinin sağlanması için yeterli su tüketimi şarttır. Su tüketimi egzersiz sonrasında olabileceği gibi, vücudu su kaybına hazırlamak adına egzersiz öncesinde hatta egzersiz esnasında da (15'er dakikalık aralıklarla yudum yudum su içilmesi şeklinde) olabilir.

  Böbreklerin görevini yerine getirebilmesi ve dolayısıyla vücuttaki yağ akımının dengeli olabilmesi için bol su tüketilmelidir. Çünkü karaciğerin görevini yapabilmesi, böbreklerin yeterli çalışmasına bağlıdır. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri, vücutta depolanmış yağları bedenin kullanabileceği enerjiye çevirmektir. Yeterince su içilmediği takdirde böbrekler yeterince çalışamaz ve süzme işlemini gereği gibi gerçekleştiremez. Karaciğer de böbreklerin görevini üstlenmeye başlar, kendi görevi ikinci plana düşer ve daha az yağ yakmaya başlar. Yakılmayan yağlar vücutta birikmeye başlar. Kilo kaybı yerine kilo alımı söz konusu olur.

  SUYUN SPORCU İÇİN ÖNEMİ

  Sakatlanmanın Önlenmesi,
  Kas ağrılarının geciktirilmesi,
  Yorgunluğun geciktirilerek performansın arttırılması açısından önemlidir.

  Egzersiz süresince ter ve solunumla önemli miktarda sıvı kaybolduğundan egzersiz vücudun sıvı gereksinmesini arttırır. Sporcunun ne kadar su içmesi gerektiği yaptığı aktiviteye, ortamın sıcaklığına ve aktivitenin süresine bağlıdır.

  - Alınan her 1 kalori için 1 cc sıvı alınmalıdır.
  - Normalde günde 2,5 litre sıvı önerilirken sporcuların kilo kaybına göre ek olarak 0,5- 2 litre daha almaları gerekir.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyun Vücut Sporcu Forum Tarih
Suyun Vucuttaki Görevleri ve Önemi Diyet Beslenme 22 Mart 2012
Suyun Vücuttaki Görevleri Nelerdir? Genel Sağlık 17 Aralık 2011
Suyun canlılar için önemi kısaca madde madde Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2014
Suyun önemi kısa yazı Eğitim Bilgileri 9 Nisan 2014
Suyun canlılar için önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş