Suyun Tarımdaki Önemi Nedir?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Suyun Tarımdaki Önemi Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suyun Tarımdaki Önemi Nedir? - Suyun Tarımdaki Önemi


  Kıtlık ve açlığın dünyayı ciddi olarak tehdit etti ğ i 21nci yüzyılda toprak ve su en önemli stratejik maddeler olarak kabul edilmektedir.
  Günümüzden 6.000 yıl önce Mezopotamya bölgesinde Sümerler hendekler kazarak Fırat ve Dicle’nin sularını tarlalarına akıtmakla insanoğlunun ilk sulu tarıma geçmesini sağladılar ve uygarlığı başlattılar. Kentler kuruldu nüfus arttı ortaya yönetici sınıflar çıktı. Benzer geliş meler Mısır’ın Nil Hindistan’ın İndus vadileriyle Çin’de Sarı Nehir civarında yaş andı.
  Suyun en verimli şekilde değerlendirilmesi 2nci Dünya Savaşı’ndan sonra başlamıştır.
  Sava ş tan sonra insanların beslenme ve giyinme gibi gereksinimlerinin artı ş ı topraktan daha fazla yararlanmayı zorunlu hale getirmiş ve bunun da etkin sulama ile sağlanabileceği sulama yatırımlarına öncelik verilmiştir. Türkiye’de de modern anlamda sulama projelerinin geliştirilmesi 1950’li yılların başında DS İ ve TOPRAKSU gibi kamu kurumlarının kurulması ile büyük bir hız kazanmıştır. Ülkemizde ekilebilir araziler limitine 1970’li yıllarda ulaşılmış bu tarihten itibaren ise tarımsal üretimin arttırılması ancak ülke genelinde geliştirilen modern sulama projeleri ile mümkün olabilmiştir.
  Ülkemiz topraklarının 258 milyon hektarlık kısmı sulanabilir arazilerden oluşmaktadır. Ekonomik olarak sulanabilir arazi miktarı ise 85 milyon hektardır. DSİ Mülga Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve halk sulamalarıyla bu alanın ancak 49 milyon hektarlık kısmı sulamaya açılabilmiştir.
  Sektörel bazda yapılan su tüketim tahminlerinde ülkemizin ekonomik olarak sulanabilir 85 milyon hektar arazisinin bu i ş için ayrılan ödenekler dikkate alındığında tamamının sulamaya açılabilmesi için yaklaşık 100 yıl daha gerekmektedir.
  Dünyadaki sulanan alanlar ekili alanların sadece %17’lik kısmını oluşturmalarına karşın toplam bitkisel üretimin %40’ı bu alanlardan elde edilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyun Tarımdaki Önemi Forum Tarih
Suyun canlılar için önemi kısaca madde madde Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2014
Suyun önemi kısa yazı Eğitim Bilgileri 9 Nisan 2014
Suyun canlılar için önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2014
Suyun önemiyle ilgili kompozisyon kısa Makaleler-Denemeler 3 Mart 2014
Çamaşır Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 27 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş