Suyun Kaldırma Kuvveti Nedir Suyun Kaldırma Kuvveti Nasıl Olur

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda UquR tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Suyun Kaldırma Kuvveti Nedir Suyun Kaldırma Kuvveti Nasıl Olur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suyun Kaldırma Kuvveti Nedir Suyun Kaldırma Kuvveti Nasıl Olur

  Suyun kaldırma kuvveti, Arşimet tarafından farkedilen ve ileri sürülen bir ilkeyle, suyun kaldırma kuvveti açıklığa kavuşmuştur. Su kendi yoğunluğundan da az yoğunluğa sahip olan cisimleri, yüzeyine doğru itmektedir. Yoğunluk farklılıklarından ortaya çıkan itme kuvveti etkisiyle cisim yüzmeye başlar. Burada her ne kadar gemi ve deniz mühendisliğinin alanına girdiğinden, örnek su olarak alınmışsa da bu ilke sıvılar için genel kuraldır.

  Yoğunluk karşılaştırması basit şekilde söyle yapılabilir: Elinize alacağınız bir kabı taşana kadar doldurun. Tabi önce o kabı da ondan daha büyük olan başka bir kaba koyun. Sonrada yüzebilecek herhangi bir cismi kaba atın. Büyük kapta biriken taşma suyu, varsa bir ölçekle (çamaşır makinesi toz ölcüsü veya ölçekli şu sürahisi de olur) hacmini, bir teraziylede ağırlığını ölcün. Sonra bir bölme işlemiyle ağırlığını, hacme bölün. Bulduğunuz o rakam kabaca o cismin yoğunluğunu verir. Bu sayı birden küçükse kaba attığınız çisim şu an suda yüzüyor durumdadır. Birden büyükse suya batmıştır. Anlaşılacağı gibi içme suyu kullandığımız düşünülmüştür ve içme suyunun yoğunluğu 1'dir.

  Aslında bu doğal olay yüzmenin de nasıl gerçekleştiğini ortaya koyar. Arşimet bu deneyi aynı büyüklükteki iki altın parçayı terazinin iki koluna bağlayıp birini suya batırarak yapmıştır. Yukarıda açıklanan kendi bulduğu yöntemle altınların ikişide gerçekse yoğunluklarının aynı kalacağını, biri farklı karışımlardan oluşan altınsa yoğunluk farkıyla ortaya çıkacağını ileri sürmüş ve kanıtlamıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyun Kaldırma Kuvveti Forum Tarih
Suyun Kaldırma Kuvvetini Kim Buldu Bilim & Teknoloji 2 Nisan 2012
Suyun Kaldırma Kuvveti Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012
Suyun Kaldirma Kuvveti Konu Dışı Başlıklar 17 Aralık 2011
Suyun Kaldırma Kuvvetini Günlük Hayatda Nerelerde Kullanırız? Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2011
Suyun Kaldırma Kuvveti Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 19 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş