suyun faydaları ve zararları

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  suyun faydaları ve zararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  suyun faydaları ve zararları

  Az su tüketiminin yanı sıra fazla SU tüketimi de sakıncalı...

  Özellikle yaz aylarında az su tüketiminin yanı sıra fazla tüketiminin de sakıncalı olabileceğini belirtildi.
  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu, suyun insan yaşamı için vazgeçilmez bir unsur olduğunu, insanların yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebildiğini, ancak susuz sadece birkaç gün yaşayabildiğini söyledi.

  İnsanların ter, idrar ve solunum yolu ile su kaybettiğini ifade eden Yeniçerioğlu, normal bir bireyin su gereksiniminin, metabolizma hızı, ortam ısısı gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini belirtti.

  NORMAL SU İHTİYACI 1.5-2.5 LİTRE
  Normal koşullarda insanların gereksinim duyduğu su miktarının günde 1.5-2.5 litre arasında değiştiğini açıklayan Yeniçerioğlu, yaz aylarında sıcak ortamlarda, ishal, aşırı terleme ve çeşitli hastalık durumlarında su ihtiyacının artacağına işaret etti.

  Son yıllarda cilt güzelliği, diyet, toksitlerin atılması ve kanın temizlenmesi gibi gerekçelerle insanların günlük 4-5 litre sıvı tüketilmeye teşvik edildiğini ifade eden Yeniçerioğlu, şunları söyledi: "Böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Böbreklerin su atma kapasitesinin üzerinde su alındığında, atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur. Biz bunu da tıpta 'hiponatremi' olarak tanımlıyoruz. Kan sodyum düzeyindeki düşmeye bağlı gelişen beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri, kasılma nöbetleri, koma ve hatta ölüme neden olabilir."

  Amerika'da yapılan ve en çok suyu içenin ödülü kazandığı bir yarışmada, yarışmacılardan birinin hiponatremi sonucu hayatını kaybettiğini aktaran Yeniçerioğlu, yine ABD'de bakıcısı tarafından su içmekle cezalandırılan 3 yaşındaki bir çocuğun da hiponatremi nedeniyle öldüğünü kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - suyun faydaları zararları Forum Tarih
Çamaşır Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 27 Ocak 2014
Karbonatlı Suyun Faydaları ve Zararları Nedir Şifalı Bitkiler 18 Eylül 2011
Kekik Suyunun Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 6 Ağustos 2013
Nar Suyunun Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 21 Ekim 2012
Suyun Faydaları Yararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş