Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir - Suyun Canlılar İçin Önemi

  Yaşamın temeli olan su, canlıllığın sürmesi için gerekli en temel unsurdur. Suyun temel önemi, Hava, Su, ısı ışık ve besin Maddeleri Canlıların yaşaması için gerekli temel unsurlardır. Bu unsurların başında Oksijen ve Su gelmektedir. Canlı organizmayı oluşturan hücrelerin yaşam faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için suya gereksinimleri vardır. Su yaşam için en zorunlu maddelerden birisidir. Susuzluğa dayanmak oldukça zordur.

  Canlılığın sürmesi için gerekli olan temel unsurların başında oksijen ve su gelmektedir. Hava, su, ışık ve besin maddeleri tüm canlılar için temel gereksinimlerdir. Bu gereksinimler içerisinde kuşkusuz ki su en başı çekmektedir. Bir İnsan gıda almadan yalnız su içerek yaklaşık 5 hafta hayatını sürdürebilir. Susuz kalmaya ise ancak 7 ile 12 gün arasında dayanabilir. Doğada bulunan tüm canlı türleri, bitkiler ve hayvanlar su olmadan yaşamlarını sürdüremezler. Canlılığın temeli olan, su, oksijen, ışık ve beslenme kaynakları dikkatli kullanılmalı bilinçli davranış tarzı tüm insanlığa kavratılmalıdır.

  Günümüz dünyasında, kuraklık ve küresel kirlenme başta olmak üzere nüfus yoğunluğu, sanayideki gelişmeler ve bitkisel çeşitlilik ve yagınlığın gelişmesi nedeniyle su tüketimi armakta ve su kıtlığı bir çok ülkede kendini göstermektedir. Türkiye az miktarda su kıtlığı çeken ülkeler arasında yer almakla birlikte, hızlı nüfus artışı, kirlenme, kentlerde şebekedeki su kaybı, tarım, sanayi ve evsel su kullanım oranlarının belli bir strateji doğrultusunda dağıtılmaması ve yıllık yağış ortalamasının dünya ortalamasından düşük olması; mevcut kaynakların daha dikkatli kullanılmasını ve kirlenmeye karşı gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını gerektirmektedir.

  Su gereksinimi
  İnsan organizmasının %60-70′inin su olduğu bilinmektedir. Bu suyun 3 te 2′si hücreler içerisinde, geriye kalan kısmı ise dokular arası sıvıda ve kanda bulunmaktadır. İnsan fizyolojik gereksinimi olan suyu her gün muntazam olarak karşılamak zorundadır. Bu suyun yaklaşık %50′sini içeceklerden, %35′ini yiyeceklerden ve %15′ini de oksidasyon suyu olarak vücuttaki gıdaların yakılmasından sağlar.

  Genel olarak su gereksinimi günlük 2500-3000 kaloriye karşılık her bir kalori için 1 lt hesabı ile 2. 5-3 litre olarak hesaplanır.

  Proteinlerden zengin gıdaların bol olarak yenilmesi halinde de proteinlerin parçalanma ürünü olan üre idrarla atıldığından idrar miktarı çoğalmakta ve bu yoldan su kaybı artınca , suya duyulan gereksinim de yükselmektedir. İnsan fizyolojik gereksinimi olan suyu her gün muntazam olarak karşılamak zorundadır. Bunun yaklaşık %50′sini içeceklerden, %35′ini yiyeceklerden ve %15′ini de oksidasyon suyu olarak vücuttaki gıdaların yakılmasından sağlar.

  Susuzluğun ölüme kadar götüren çok ciddi sorunlara neden olduğu bilnmektedir. Susuzluğun derecesine göre organizmada çeşitli olaylar şekillenir. Kandaki su normalin %3′ ünden daha fazla eksilirse böbrekler metabolizma artıklarını geçiremeyecek hale gelir. İnsan organizmasında 2 litre su çıkması halsizlik, 3 litre su kaybı belirgin bir düşkünlük nedeni ve 4 litre su kaybı tehlikenin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Organizmadaki suyun % 11-12′sinin kaybı ise ölüme neden olmaktadır. Susuzluktan ölüm, kan yoğunluğunun fazlalaşması (Kanda 3-4 litre kadar su vardır) nedeniyle ince damarlarda dolaşımın durması sonucu asfeksiyle şekillenir. Hayvansal organizma, bileşimindeki glikoz ve yağın tamamının, Proteinin %50′sini kaybetmesine rağmen yaşamaya devam ettiği halde suyun %20′sini kaybettiğinde ölmektedir.
   

 2. çok işime yaradı saulun
   

 3. çokkk kısa hoca 10 - 12 syfa falan istiyoo lütfen acil 6 mayısa lazımm
   

 4. Çok gzl olmuş Gerçekten performan ödevim için gerekliydi elinize sağlıkk
   

 5. cok güzel yazmısıızz elinize saglık performanstan 100 alıam herhalde :D
   

 6. çok saolun çok işime yardııı
   

 7. çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel
   

 8. çok işime yaradı melis hoca yüz verdi
   

 9. çok sağolun performanstan 100 aldım
   

 10. teşekkürler bu sayfayı bize verdiğiniz için
   

 11. teşekkürler benim adım sondem .ben bir öğretmenim
   

 12. maalesef olmadı hoca sevmedi
   

 13. çok işime yaradı saolun çok teşekkürler :)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyun Canlılar İçin Forum Tarih
Suyun canlılar için önemi kısaca madde madde Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2014
Suyun canlılar için önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2014
Suyun Halleri ve Özellikler, Su Döngüsünün Özellikleri ve Canlılar İçin Önemi Nedir Konu Dışı Başlıklar 9 Aralık 2013
Canlılar İçin Suyun Önemini Açıklayınız Konu Dışı Başlıklar 4 Ekim 2012
Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir - Su Canlılar İçin Neden Önemlidir Doğa ve Bitkiler 21 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş