Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir - Su Canlılar İçin Neden Önemlidir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir - Su Canlılar İçin Neden Önemlidir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir,
  Suyun Canlılar İçin Önemi Özet,
  Suyun Canlılar İçin Önemi Hakkında Bilgi

  Su, canlıların yaşaması için hayati bir öneme sahiptir. Canlılık için gereken tüm fiziksel olaylar hep suyun özellikleri ile gerçekleşebilmektedir, bu nedenle biyologlar suya "yaşam sıvısı" adını vermişlerdir. Su, küçük miktarlarda çıplak gözle bakıldığında renksizdir. Su, bilinen tüm yaşam biçimleri için gerekli ve vazgeçilmez olan tatsız ve kokusuz bir maddedir.
  Dünya üzerinde farklı şekillerde bol miktarda bulunur. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Dünya'da 1,4 milyar km³ su olduğunu söylemektedir.

  Hayatta kalma mücadelesinde su kadar önemli başka bir şey yoktur. Vücudumuzun % 70 sudur. Bir insan düzenli ve minimum miktarda su almaz ise, o insanın hızlı ve verimli olmasını bekleyemezsiniz. Bir insanın iklime, doğadaki aktivitesine ve ortam ısısına bağlı olarak minimum hergün 2.5 lt su içmesi gerekmektedir. İçtiğimiz su dışkı, idrar, vücuttan ve akciğerlerden çıkan nem sonucu kaybedilmektedir. Bu miktar her gün tekrar tamamlanmak zorundadır. Yemek yemeden bitkin vaziyette 30 gün dayanabilirsiniz ama su içmeden (bu süre ortama bağlı olarak) 7- 10 gün dayanabilirsiniz. Bu süre sonunda ölüm kaçınılmazdır. Aşağıda sıralanan önerileri su temin edinceye kadar (vücudumuzda mevcut suyu korumak için) uygulamalısınız.

  1- Su kaybını önlemek ve güneşten yanmamak için vücut derimizi örtmemiz gerekmektedir.

  2- Günün en sıcak saatlerinde aşırı çalışmadan kaçının.Yürümeniz zorunlu ise bunu acele etmeden yapın.

  3- Suyunuz yoksa yemek yemeyin. Konuşarak ağzınızın ve boğazınızın kurumasına neden olacağınızdan bundan sakının.

  4- Mevcut suyunuzu akşam serinliğinde veya gece küçük yudumlarla için.

  5- Çevrenizde deniz suyu veya içilmez su varsa elbiselerinizi ıslatın. Bu işlem sizi serin tutar ve terlemenizi engeller.

  6- Alkol ve sigara içmeyiniz.  Canlılar açısından suyun önemi

  •Hidrojen bağı yaklaşık 3 mikron dalga boyundaki kızılötesi ışınları etkin şekilde absorbe eder. Öte yandan su molekülleri tarafından uzun dalga boylu (10-30 mikron) termal ışınlar da güçlü bir şekilde soğurulmaktadır. Bu durum atmosferde bulunan su buharı ya da bitkilerde bulunan su tarafından ışınım ısı enerjisinin absorbisyonunda büyük bir önem taşır.


  •Kızılötesi ışın, elektromanyetik spektrum üzerinde kırmızı renkli ışık halini alır, absorbe edildiği için kırmızı rengin küçük bir kısmı görünür. Bu nedenle, göl ve deniz gibi büyük su kütleleri içindeki saf su, mavi olarak görünür. Bu mavi renk, temiz bir okyanus veya gölde bulutlu bir hava altında da kolaylıkla görünebilir, bu da mavi rengin, gökyüzünün yansıması olmadığını gösterir. Pratikte suyun rengi, içindeki katkı, kirlilik vb. etkenlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kireçtaşı, suyu turkuaz rengine çevirirken, demir ve benzeri maddeler kırmızı/kahverengi renge döndürmektedir, bakır ise mavi alev rengi oluşturur. Suyun içindeki yosunlar, suyu yeşil renkli olarak gösterir.


  •Su, eriyebilen birçok madde için çok iyi bir (solvent) Bu tip maddeler (hidrofilik maddeler olarak da bilinir) iyice karıştırılmak sureti ile su içinde erirler (örneğin; tuz). Su ile karışmayan maddeler ise (örneğin; yağ) hidrofobik maddeler olarak bilinirler. Bir maddenin su içindeki erime kabiliyeti, maddenin su molekülleri arasına çekilme kuvvetinin durumuna bağlıdır. Eğer maddenin su içinde erime (çözülme) kabiliyeti yoksa, moleküller su molekülleri arasından dışarı itilir ve çözülme olmaz. Su iyi bilinen bir çözücü olmasından dolayı özel bir maddedir. Aslında birçok madde su içinde, diğer sıvılar içinde çözündüğünden daha iyi çözünür. Bu suyun polar bir molekül olmasından kaynaklanır. Yüklü gruplar içeren hemen tüm maddeler bu nedenle su içinde çözünme eğilimindedir. Bu da hücre içi metabolik reaksiyonların devam edebilmesinin en önemli sebeplerinden birisidir.


  •Pek çok maddenin organizmaya alınabilmesi suda çözünebilmesine bağlıdır. Örneğin, solunum için gerekli olan O2’nin vücuda alınabilmesi için suda çözünmesi gerekir. Bu nedenle tüm solunum yüzeyleri nemlidir.


  •Su kohezyon kuvvetine sahip bir maddedir, yani kendi molekülleri arasında çekim kuvveti sayesinde dağılmadan kalabilir. Moleküllerin dipol olması nedeniyle su, birçok maddeye yapışabilir, suyun ıslatma özelliği burdan gelmektedir.


  •Su aynı zamanda adhezyon (farklı iki maddenin molekülleri arasındaki çekim kuvveti) kuvveti yüksek bir maddedir. Hidrojen bağları nedeniyle su molekülleri birbirlerini de çekerler yani su molekülleri arasında kohezyon gücüde çok yüksektir. Suyun kohezyon ve adhezyon yetenekleri, suyun belirli kılcal yapılar içinde kopmadan yükselmesine ve taşınmasına yardımcı olur. Bu da bitkilerin karada yaşamlarını sürdürmeleri açısından önem arz eder. Örneğin; civanın dağılmamasıdır.


  •1 gram buzu eritmek için 0 0C'de 80 kalori gerekir. Ergime ısısının yüksek olması suyun donmasını geciktirir, böylece biyolojik sistemler düşük sıcaklıklara dayanıklı olabilen özelliklerini kazanırlar.


  •Suyun hacmi, bilinen tüm sıvıların aksine, belirli bir sıcaklığa (+4 0C'ye) düşene kadar azalır, daha sonra tekrar artmaya başlar. Donduğunda ise hacmi sıvı hale göre daha fazladır. Bu nedenle suyun katı hali, sıvı halinden daha hafiftir. Bu yüzden buz, suyun dibine batmayıp su üstünde yüzer. Suyun bu özelliği yaşamın kış aylarında ya da her zaman soğuk olan bölgelerde sudaki yaşamın devam etmesine olanak tanır. Deniz, nehir ve göllerin üst kısmı donar, buz üst kısımda kaldığı için su içindeki canlılar yaşamlarını sürdürmeye devam edebilirler.

  Suyun vucuttaki görevleri ve önemi

  - Sıcaklığın düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar.


  - Derinin nemlenmesinde, toksinlerin atılmasında ve vücudun temizlenmesinde temel bir görev üstlenir.

  - Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır.

  - Çözücü rolüyle vitaminleri ve mineralleri hem taşır, hem de vücutta çözülmesini sağlar.

  - Kayganlaştırıcı bir madde olması nedeniyle birçok organın gerektiği gibi çalışmasını sağlar
   

 2. ya daha kısa olsaydı keşke ve ödevime yaradı
   

 3. ya bırz daha olsaydı
   

 4. çok uzun ve karışık ama ellerine sağlık emek vermissin
   

 5. Bence gayet güzel olmuş, harika.
   

 6. siz demi yarışmya katıldınız arkadaşlar
   

 7. çok krışık ellerinize sağlık ama işime yarmadı :(
   

 8. çok güzel biraz görsel kullanmanızı tavsiye ederim
   

 9. bence çok uzun olmuş biraz daha kısa olsa işime yarayacaktı
   

 10. bu kadar detaya girmeseydiniz iyiyidi :D
   

 11. İşime yaramadı of 2saattir uğraşıyorum :(
   

 12. Çok güzel olmuş teşşekür ederim sağolun
   

 13. suyun canlılar için önemi bilgi ver
   

 14. az daha kısa olsaydı ödevime yarayacaktı ama yinede teşekürr =D
   

 15. Çok güzel olmuşta biraz karışık ama sağolun işime yaradıı:)
   

 16. ben ce gayet güsel olmuş
   

 17. iyi idare eder ama performans ödevi için kısa
   

 18. ben bunu unıt çok beyend im
   

 19. ya çok fazla olmuş biraz daha kısa olsaydı keşke
   

 20. o zaman hepsini yazmayın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyun Canlılar İçin Forum Tarih
Suyun canlılar için önemi kısaca madde madde Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2014
Suyun canlılar için önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2014
Suyun Halleri ve Özellikler, Su Döngüsünün Özellikleri ve Canlılar İçin Önemi Nedir Konu Dışı Başlıklar 9 Aralık 2013
Canlılar İçin Suyun Önemini Açıklayınız Konu Dışı Başlıklar 4 Ekim 2012
Suyun Canlılar İçin Önemi Nedir? Doğa ve Bitkiler 3 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş