Suyun Bitkiler İçin Önemi Nedir?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Eylül tarafından 10 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Suyun Bitkiler İçin Önemi Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suyun Bitkiler İçin Önemi Nedir?

  Toprakta su dengesi yetiştiricilik bakımından toprağın tava gelmesi ve erozyon yönlerinden önemli ise de suyun asıl önemi bitki gelişmesinde ki rolünden ileri gelir.

  Bitki suyu topraktan kökleriyle alır. Hücrelerine, dokularına ve yapraklarına iletir. Yapraklara gelen su da terleme yoluyla atmosfere verilir. Bitkinin topraktan aldığı su ile terlemeyle kaybedilen su bitkinin yaşaması için temel şartlardan biridir.

  Harcanan su miktarı gelen su miktarından daha fazla olur ve denge bozulursa, başlangıçta bitki bundan zarar görür. Bu durum devam ederse bitki kurur. Bitkide solma belirtilerinin görülmesi su dengesinin bozulduğunun göstergesidir, işte sulama ile yerine getirilen görev yetişmekte olan bitkinin su derîgesini sarsıntıya meydan vermeden sağlamaktır, bitkiler topraktan aldıkları suyun çok az kısmını kendi bünyelerinde tutarlar, katı madde yapımında kullanır.

  Bitkilerin terleme yoluyla kaybettikleri su miktarı ile yaptıkları kuru madde miktarı arasında belirli bir oran vardır. Terleme oranı olarak tanımlanan bu oran bitki çeşidi, iklim, toprağın durumu ve diğer bazı etkenlere bağlı olarak geniş sınırlar arasında değişim gösterir.

  Su bitkilerin çok genç olan kılcal kökleriyle alınır. Bitkilerin su alması kök hücrelerinde gelişen emme gücüne bağlıdır. Bu hücrelerin emme gücü toprağın suyu tutma kuvvetinden daha fazla olduğu müddetçe bitkiler topraktan su alabilirler. Eğer bu kuvvetler arasındaki denge tersine dönerse bitki su alamadığı gibi köklerinden toprağa doğru su kaybı da meydana gelir.

  Bitkinin topraktan suyu alabilmesi için de iyi bir kök yapısının olması gerekir iyi ve yaygın bir kök sisteminin gelişebilmesi için toprağın sürekli nemli tutulması gerekir. Yapılan deneyler göstermiştir ki sadece üst katmanı ıslak olan topraklardaki bitkilerin kökleri aşağılara doğru gelişme göstermeyip yüzeye yakın olan ıslak bölgelerde dağılım göstermiştir. Yine yapılan deneylerde bitkiler genellikle ihtiyacı olan suyu 30 ila 90 cm arasında olan toprak katından almaktadır, (boylu ağaçlar hariç tutulmuştur) Bitkilerin suyu aldığı derinliğin bilinmesinde planlama açısından fayda vardır. Zira o derinlikteki toprağın özelliklerini araştırıp toprak özelliğine göre sulama tatbikatı yapılır.

   

 2. biraz daha kimyasal bir açıklama
   

 3. daha ayrıntılı bilgi lütfen
   

 4. saçma sapan şeyler var biraz daha bilgilendirici ve kimyasal istiyoruzzzzz <3 <3 <3 <3
   

 5. daha bilgilendirici lütfen
   

 6. Ya daha kısa ve özet gecin birazda bilgilendirici olsun lütfennn =(
   

 7. Daha açıklayıcı lazım . -(
   

 8. lütfen özet :( o_O:rolleyes::oops::eek::D:p:cool::confused::mad::(;):)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyun Bitkiler İçin Forum Tarih
Suyun canlılar için önemi kısaca madde madde Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2014
Suyun önemi kısa yazı Eğitim Bilgileri 9 Nisan 2014
Suyun canlılar için önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2014
Suyun önemiyle ilgili kompozisyon kısa Makaleler-Denemeler 3 Mart 2014
Çamaşır Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 27 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş