Suyu yukarı doğru akıtmak

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Suyu yukarı doğru akıtmak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mutfakta sıcak bir tavaya dökülen suyun hızlı hareketi, bilim insanlarına ilham kaynağı oldu. University of Oregon uzmanları, suyun yukarı doğru akmasını sağladı.

  Isınan tava örneğinde olduğu gibi, suyun konduğu yüzey son derece sıcak olursa, su daha yüzeye değmeden buharlaşmaya başlıyor. Buharlaşan su, havada iken suyla buhar arası bir forma kavuşuyor ve bazı su dalmacıkları yüzeyin üstünde kalıyor.Bu esnada buharla sıvı arasındaki su damlacıkları havada dolaşabiliyor.

  Oregon evrenkenti uzmanları, ısıtılmış pirinç boru üzerinde su damlacıklarını yukarı doğru hareket etmesini sağladı. Araştırmayı yürüten University of Oregon uzmanı Dr. Heiner Linke, sıcak bir yüzeyin üstündeki buharın içinde bulunan henüz buharlaşmamış su damlacıklarının eğimin tersine hareket ettiğini belirtiyor. Buhar ve damlacıklarının hareketi yüzeyden bir insan kılı inceliği kadar bir yükseklikte meydana geliyor.

  SU DAMLACIKLARI ÇIKIŞ YOLU ARIYOR
  Yukarı hareketin altında, suyun sıvı halden buhara geçişte ortaya çıkan enerjinin kendine bir yol çizmesi yatıyor. Dr. Linke bu süreci şöyle tanımlıyor: “Buharlaşan su damlacıkları uçmak için en kısa ve kolay yolu seçiyor, damlalardan biri istikamet kazanınca, diğerleri de onu takip ediyor.”

  Dr. Linke, su damlacıklarının yukarı hareketinin küçük bilgisayar sistemlerini soğutan mikro-klimalarda kullanılabileceğini düşünüyor.

  Kaynak: NTVMSNBC
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyu yukarı doğru Forum Tarih
Doğal kaynak olan suyu korumak için neler yapabiliriz kısaca Doğa ve Bitkiler 24 Kasım 2016
Doğal kaynak olan suyu doğru kullanma konusunda bize düşenler kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Mart 2016
Suyu yumuşatma yöntemleri nelerdir kısaca Konu Dışı Başlıklar 24 Mart 2015
Suyun canlılar için önemi kısaca madde madde Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2014
Suyun önemi kısa yazı Eğitim Bilgileri 9 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş