Suyla ilgili projeye 30 milyon $ bağış

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Suyla ilgili projeye 30 milyon $ bağış konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  5. Dünya Su Forumu çerçevesinde düzenlenen Uluslararası Su Sergisi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi'nde açıldı.

  Serginin açılışında konuşan Çağlayan, Dünya Su Forumu vesilesiyle Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola şirketinin işbirliğiyle, Amerikan Doğa Tarihi Müzesince hazırlanan Su Sergisi'nin İstanbul'a getirildiğini belirtti.

  Hiçbir ülke ve bireyin ülkesinde açlık, susuzluk sorunu olmadığını söyleme lüksü bulunmadığını dile getiren Çağlayan, ''Bir coğrafyada yaşanan sorunların gün gelip bizi de etkileyebileceğini hesaba katmamız gerekiyor. Dolayısıyla geldiğimiz noktada tüm ülkeler sahip oldukları avantajları ve mücadele etmeleri gereken sorunlarını birlikte ele almak, birlikte çözümler üretmek durumundadır'' dedi.

  Çağlayan, tüm ülkelerin en hayati toplumsal ve ekonomik sorunlarının başında çevrenin korunmasının geldiğini, en temel ihtiyaç olan içme suyu temini için her geçen gün su kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

  ''Oysa elimizdeki rakamlar maalesef endişe verici bazı gerçekleri de açık ve acı bir şekilde ortaya koymaktadır. Bugün dünyada yaklaşık 1 milyar insan temiz ve sağlıklı içme suyundan mahrumdur. 2,5 milyar insan, suyla ilgili temizlik ve sağlık hizmetlerine sahip değildir. Bu rakamlar toplam dünya nüfusunun neredeyse yarısına karşılık gelmektedir. Bir başka deyişle her iki kişiden biri günlük hayatını idame ettirmek için ihtiyacı olan suyla ilgili hizmetlere erişim konusunda sorun yaşamaktadır.

  Su zengini bir ülkede kişi başına yıllık su tüketimi ortalama 10 bin metre küp olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ise bu miktar 1830 metre küp civarındadır. Türkiye gibi su zengini olmayan ülkeler su kaynaklarını en iyi şekilde geliştirmek, yönetmek, kullanmak ve korumak zorundadırlar.''

  Gelecek bilimcilerin ilerleyen yıllarda su savaşlarının yaşanabileceği öngörüsünde bulunduklarını dile getiren Çağlayan, mevcut sorunların ortadan kaldırılmasının en etkin yolunun devletlerin su yatırımlarına ağırlık vermelerinden, içme ve kullanma suyuna ilişkin altyapı çalışmalarının artırılmasından geçtiğini ifade etti.

  Çağlayan, suyu sınırsız bir kaynak olarak görmeye son vermek, tüketimi bu kaynağın sınırlı olduğu bilincine göre uyarlamak gerektiğini vurguladı.

  Bakanlık olarak sanayinin su kullanımı ve su kaynaklarının kirletilmemesi ile yeniden kazanılması konusunda önemli adımlar attıklarını anlatan Çağlayan, şunları kaydetti:

  ''Ülkemizde bulunan 120 aktif organize sanayi bölgesinden 70'inin atık su arıtma tesisleri Bakanlığımızın desteğiyle tamamlanmıştır. 19 organize sanayi bölgesinin arıtma tesisi yapım çalışmaları devam etmektedir. Diğer organize sanayi bölgelerinin atık su arıtma tesislerinin tamamlanması için de gerekli destekler verilmektedir.

  Bu çerçevede, hepimizin birer çevreci olması bilinciyle hareket ediyoruz ve bunu siyasi bir tercih olarak değil, yaşam felsefesi olarak görmemiz gerektiğine inanıyoruz.''

  Zafer Çağlayan, serginin su konusunda farkındalık yaratacağına inandığını ifade etti.

  -''SUYLA İLGİLİ HAYATİ KONULAR DÜNYA GÜNDEMİNDE GERİLERDE''-

  Coca-Cola Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, serginin, su sıkıntısı yaşanan dünyada dikkatlerin bu noktaya çekilmesi ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesi açısından önemli bir rol oynayacağına inandığını söyledi.

  Birkaç ay önce Davos'ta BM Genel Sekreteri ile bir panelde buluştuklarını, konunun global ekonomik krize kaydığını anlatan Kent, ancak, su kaynaklarının azalması gibi suyla ilgili pek çok hayati konunun dünya gündeminde gerilere düşmesinin endişelerini artırdığını söyledi.

  Kent, ''İşin gerçeği, ekonomi ile ekolojinin aynı evin sakinleri olması, birini diğerine tercih edemezsiniz. İkisi de ev demektir. Bugün 100'den fazla ülke, yani dünya nüfusunun yüzde 50'den fazlası su sıkıntısı ile karşı karşıya. 2020 yılında yani 10 sene sonra, eğer bir çözüm üretemezsek 8 milyar olarak hesap edilen dünya nüfusunun yüzde 80'i su sıkıntısı olan bir coğrafyada yaşıyor olacak'' dedi.

  İşlerinin hayat damarının da su olduğunu ifade eden Kent, ''Coca Cola olarak 2002 yılından bu yana yoğun bir şekilde su tasarrufu konusunda çalışmaktayız. Bunun neticesi olarak son 5 yılda yüzde 20'lik bir azalma gerçekleştirdik su kullanımımızda ve 2012'ye kadar bir yüzde 20 daha azalma kaydedeceğiz ve bunun taahhüdünü vermiş durumdayız'' diye konuştu.

  -SUYLA İLGİLİ PROJEYE 30 MİLYON DOLAR BAĞIŞ-

  BM Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında oluşturulan Su Taahhütnamesi'ni Coca Cola şirketi olarak ilk imzalayan kuruluşlardan birisi olduklarını anlatan Kent, şunları ifade etti:

  ''Halen 60'tan fazla ülkede 210 adet yağış havza projesini UNDP, Doğal Hayat Federasyonu ve ABD Yardım Fonu gibi kuruluşlarla hayata geçirdik. Benzer bir projeye de bu hafta 30 milyon dolarlık bağış yaptık. Afrika'da 2 milyon insana temiz su sağlamak üzere harekete geçtik.''

  UNDP Direktörü Cihan Sultanoğlu da New York'ta kaçırdığı bu sergiyi İstanbul'da görmekten dolayı kendisini ayrıcalıklı hissettiğini belirtti.

  Suyun temel bir insan ihtiyacı ve insan hakkı olduğunu vurgulayan Sultanoğlu, dünyada her 6 kişiden birinin, yani 1,6 milyar kişinin temiz suya erişme hakkından mahrum olduğunu, 2,5 milyar insanın temel hijyen koşullarına sahip olmadığını, bunun da her yıl binlerce çocuğun ölmesi anlamına geldiğini söyledi.

  Cihan Sultanoğlu, serginin sadece su sorunu konusundaki farkındalığı artırmakla kalmayacağını, suyun ne kadar mucizevi bir madde olduğunun anlaşılmasını sağlayacağını umduğunu sözlerine ekledi.

  Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan, Muhtar Kent ve Cihan Sultanoğlu birlikte kurdele keserek sergiyi açtı.

  Daha sonra beraberindekilerle sergiyi gezerek bilgi alan Zafer Çağlayan, vücuttaki su oranını ölçen cihazda tartıldı. Cihaz, Çağlayan'ın vücudunda 63 litre su bulunduğu sonucunu verdi.

  Dünyanın en kapsamlı su sergisi olarak tanınan, interaktif uygulamaları ve etkileyici kurguları ile izleyenlerin suyun güzelliklerini ve mucizelerini keşfetmesini sağlayacak sergi, 14 Haziran 2009 tarihine kadar açık kalacak.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suyla ilgili projeye Forum Tarih
Ramazan Orucunun Farz Oluşuyla İlgili Ayetler Ramazan ve Hikmeti 14 Haziran 2013
İstanbulun Kurtuluşuyla İlgili Şiirler Şiirler 17 Aralık 2012
11 Nisan Urfanın Kurtuluşuyla İlgili Şiir Şanlıurfa Tanıtımı 11 Nisan 2012
Adana Kurtuluşu Şiir - Adananın Kurtuluşuyla İlgili Şiir Adana Tanıtımı 23 Nisan 2011
Ankaranın başkent oluşuyla ilgili şiir şiirler Şiirler 2 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş