Suya düşen cep telefonu nasıl kurtulur ? - Ne yapılmalı ?

'Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Suya düşen cep telefonu nasıl kurtulur ? - Ne yapılmalı ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suya düşen cep telefonu nasıl kurtulur ? - Ne yapılmalı ?

  ?"Eyvah" demektense bu yöntemleri deneyin...

  Suya düşen cep telefonları ilginç yöntemlerle kurtarılabiliyor.
  Islanan telefonların içindeki su, havayla çok fazla temas etmeden hızlı bir şekilde temizlenebilirse cihazın yeniden çalışması mümkün olabiliyor.

  CİHAZLA PİL AYRILMALI

  Üretici firmaların, garanti kapsamına almadığı ıslanma durumlarında kullanıcının ilk olarak, cihaz fişe takılıysa kısa devre yapmaması için fişi çıkarması değilse aynı riskten dolayı cihazla pilin birbirinden ayırması ardından da SIM kartı çıkartması gerekiyor. Bir çok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

  Cihazın pili ve SIM kartı çıkarıldıktan sonra kuru bir bezle hızlı şekilde kurulanması gerekiyor. Cihaz içerisindeki nemin doğal bir şekilde buharlaşması durumunda telefonun "kurtulma" ihtimali daha fazla bulunuyor.

  ELEKTRİK SÜPÜRGESİ ÇEKİN

  Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması. Ancak saç kurutma makinesinin kullanılmaması gerekiyor.

  PİRİNÇ TANELERİ İLE KURUTUN

  Çoğu saç kurutma makinesi, ’soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor. Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

  DANATURE ALKOL KULLANIN

  Kullanıcıların, saç kurutma makineleri, mikrodalga fırınlar ve doğrudan güneş ışığından kaçınması gerekiyor. Öte yandan cihazların "tuvalete düşürülmediği sürece" de alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen "Denature" alkol
  kullanılabilir.

  Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

  GİZLİ İŞARETLER

  Birçok kullanıcının, suya düşürdüğü için çalışmayan telefonlarını değiştirmek istemelerinin ardından üretici firmalar, uzun bir süredir cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı.

  Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor. Bu işaretler, telefon ıslandıktan sonra dışındaki etiket değiştirilse bile cihazın ıslandığını tespit edebiliyor.

  Alıntıdır....
   

 2. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  Bu anlatılanları şimdi uyguluyorum ablamın e250 marka telefonuna bu gün su dökülmüş telefonda sadece açılış animasyonu geliyor ve kalıyor ekran bozuk bozuk ve tuşlara basmıyo :) bu yöntemleri uyguladık ve piriç dolu kavonoza koyduk yarını bekliyoruz :) :) :) bakalım ne olcak sonuçları bildiririm ....
   

 3. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  telefonu dün pirinçlerden ayırdık :) bir kaç yemeklik pirinç gitti :) :) :) ama işede yaradı telefonu açtım ekranda su izleri kalmamıştı ardından tuşları denedim 1 ve 2 bastı diğer tuşlar basmadı ve telefon kapandı bende jarza takıp actım tuslarda calısmaya başladı ve normal çalışıyor herşey bluetooth vs ...
  Birde foto cektim :) :) :)

  Garantiye yollayınca ( tecrübem var ) buna benzer olayda 30 ytl para almışlardı.Nedeni su girdiği içinmiş haberim bile yoktu su girdiğinden felan... gerçekten su girip yollsam ne olcak merak konusu... [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suya düşen telefonu Forum Tarih
Suya Düşen Cep Telefonunu Kurtarmak Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 29 Haziran 2010
Suya Düşen Kir - Nuriye Zeybek Kitap, Resim ve Dergi 8 Mart 2010
Suya Düşen Hayat Ebru Hobiler Ve Videolar 3 Ekim 2009
Ayağı Suya Değmek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 30 Ocak 2012
Ayağı Suya Ermek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 30 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş