Susuzluk erken doğuma neden olabilir

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Susuzluk erken doğuma neden olabilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Susuzluk erken doğuma neden olabilir

  Uzmanlar, hamilelerin gün içerisinde bol sıvı almaları uyarısında bulundu.

  14.07.2009
  [​IMG]

  Aşırı sıcak havaların, su ve tuz kaybına neden olduğu için özellikle gebelerde erken doğum ağrılarını uyarabildiği belirtildi.
  Türk-Alman Jinekoloji Eğitim ve Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının artmasına bağlı olarak hamilelerin kış aylarına nazaran daha fazla sıkıntı yaşayabildiklerini söyledi.
  Gebelerin aşırı sıcaklarda sıvı ve tuz kaybı görülebildiğini belirten Ünlü, ''Bu, hem tansiyonun düşmesine neden oluyor hem de halsizlik ve yorgunluğa yol açıyor, bacaklara kramp girmesine neden oluyor. Hatta bazen aşırı susuzluk nedeniyle erken doğum ağrıları uyarılabiliyor'' diye konuştu.
  Ünlü, gün içerisinde özellikle güneşin dik geldiği saatlerde gebelere güneşte kalmamaları ve sürekli yanlarında su bulundurmaları önerisinde bulundu.
  Yaz aylarında hamilelerde besin zehirlenmelerinin de artış gösterdiğine dikkati çeken Ünlü, ''Buna bağlı ishaller de aşırı su kaybına yol açabiliyor. Normal bir kişi, bir iki günde kendini toplayabilir, fakat hamile bir kadında ortaya çıkan ciddi bir ishal ve kusma durumunda çok kolay erken doğum yapılabilir ya da gebeliğe bağlı diğer komplikasyonlar oluşabilir'' dedi.


  -DOĞUM YAPILACAK GÜNE KADAR HAVUZA GİRİLEBİLİR-
  Ünlü, gebelerin deniz ya da havuza girmelerinde ise hiçbir sorun olmadığını, gebelerin doğum yapacakları güne kadar havuza ya da denize girebileceklerini söyledi.
  Hamilelerin özellikle yüzme gibi vücudun tüm kaslarının çalıştığı bir spor dalıyla uğraşmalarının çok faydalı olduğunu belirten Ünlü, yüzmenin doğumu da kolaylaştırdığını kaydetti.
  Ünlü, sporun mutlaka hekimin bilgisi dahilinde yapılması gerektiğini de vurgulayarak, hamilelik döneminde yürüyüş, yüzme gibi bir spor dalı ile uğraşmanın kilo alımının kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğunu bildirdi.
  Gebelerin özellikle halka açık havuzlardan yararlanırken, mekanın temizliğinden emin olması gerektiğini ifade eden Ünlü, hijyen kurallarına uygun olmayan havuzlardan enfeksiyon kapılabileceğini söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Susuzluk erken doğuma Forum Tarih
Komşu ve Komşusuzluk Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 18 Aralık 2013
Susuzluk ile ilgili kompozisyon - Susuzluk konulu kompozisyon Makaleler-Denemeler 22 Mart 2011
Komşusuzluk ile ilgili kompozisyon - Komşusuzlukla ilgili kompozisyon örneği Makaleler-Denemeler 20 Şubat 2011
Susuzluk Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 23 Mart 2010
Oruçta Susuzluk Sıkınıtısını Gidermek için Oruç-Hac-Zekat 1 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş