Susurluk Hakkında Bilgi ve Resimler Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Susurluk Hakkında Bilgi ve Resimler Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde, Balıkesir İli'ne bağlı bir ilçe olan Susurluk, kuzeydoğu ve doğuda Bursa İli, güneydoğu ve güneyde Kepsut İlçesi, güneybatıda Merkez İlçe, kuzeybatı ve kuzeyde Manyas İlçesi ile çevrilidir. fazla yüksek olmayan engebeli arazilerden oluşan ilçe toprakları ilin kuzeydoğusunda yer alır. Doğu kesimini Çataldağ'ın batı uzantıları engebelendirir. dağlık alanlar ormanlarla kaplıdır. İlçe topraklarından kaynaklanan suları, Susurlu Çayı olarak da bilinen Susurluk Çayı toplar. Akarsu vadisinin tabanının genişlediği kesimlerde yer alan düzlükler ilçenin başlıca tarım alanlarını oluşturur.

  Deniz seviyesinden yüksekliği 63 m. olan ilçenin yüzölçümü 601km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 43.107'dır.

  İlçenin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler; buğday, şeker pancarı, ayçiçeği, mısır, arpa, nohut ve bakladır. Az miktarda da üzüm, fasulye, elma, çiğit, pamuk ve susam da yetiştirilen ilçede hayvancılık da yapılmaktadır. Eskiden yaygın olan ipekböcekçiliği günümüzde önemini yitirmiştir. İlçede ayrıca peynir, orman ürünleri, bitkisel yağ, tarım alet ve makinaları üreten tesisler de bulunmaktadır. İlçe topraklarında antimon ve jips içeren maden yatakları ile şifalı maden suyu kaynakları da bulunmaktadır.

  Yörede su ve sığırın bol olması nedeni ile burası Susığırlık adı ile anılmış, zamanla bu sözcük halk dilinde Susurluk'a dönüşmüştür.

  [​IMG]
  Susurluk Şehit Anıtı

  Eski bir yerleşim olduğu bilinen ancak, yeterli araştırma yapılmadığından tarihine ilişkin kesin bilgi bulunmamaktadır. Bununla beraber bölgeye ilk yerleşenlerin Trakya'dan gelen Mysialılar olduğu sanılmaktadır. daha sonra Friglerin, Lydialıların, Roma ve Bizanslıların egemenliğine giren yöre, Karesioğulları'nın hakimiyetine girmiştir. Karesioğullarından İnebey'in torunları tarafından çiftlik haline getirilen bölgeye, İstanbul ve Bursa yolu güzergahında bulunduğundan, gelip geçenlerin dinlenmesi için Yeniçeri Mustafa Çelebi tarafından bir mescit ve kervansaray yaptırılmıştır. Daha sonra buraya Hacı Hatipoğulları buraya yerleşmiş ve giderek bir köy oluşmuştur.

  1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda işgale uğrayan bölgelerden, Anadolu içlerine çekilen Türkler ve diğer topluluklardan halklar, bu bölgelere yerleştirilmişler.Özellikle XIX.yüzyılda Kafkasya'dan gelen göçmenler yerleştirilmiştir. 1919 yılı sonlarında çıkan Anzavur Ayaklanması'nın etkilediği başlıca yörelerden biri olan Susurluk, Temmuz 1920'den, 5 Eylül 1922'ye kadar Yunan işgali altında kalmıştır. 1892 yıllarında Susurluk bir nahiye olmuş, 1901 yılında ise belediyesi kurulmuş. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra, 1926 yılında da ilçe olmuştur.

  Susurluk'ta günümüze gelebilen tarihi eserlerin başlıcaları Sultançayırı Köyü'ndeki kale ile Susurluk Çayı yakınındaki su kemerleridir. Ayrıca Kepekler Ilıca Hamamı'nın Frigyalılar döneminden kaldığı sanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Susurluk Hakkında Bilgi Forum Tarih
Balıkesir Susurluk İlcesi Hakkında Bilgi Balıkesir Tanıtımı 23 Şubat 2011
Yıldız İlköğretim Okulu Bilgileri Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 6 Temmuz 2012
Yaylacayır İlköğretim Okulu Bilgileri Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 6 Temmuz 2012
Sove İlköğretim Okulu Bilgileri Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 6 Temmuz 2012
Sogutcayır İlköğretim Okulu Bilgileri Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 6 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş