Suriyelilerin Bayram Geçişleri Başladı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Suriyelilerin Bayram Geçişleri Başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suriyelilerin Bayram Geçişleri Başladı

  Kurban Bayramı nedeniyle Mardin’in Nusaybin ilçesi Hudut Sınır Kapısı üzerinden ülkemizdeki Akrabalarının Bayram Ziyareti gelen Suriyelilerin geçişleri başladı. Ülkemizdeki akrabalarının bayram Ziyaretine gelecek Suriye vatandaşlarının geçişleri sabah saat 08.00 itibariyle başladı. Suriyeliler, Nusaybin Hudut Sınır kapısının Kamışlı tarafındaki bölgeden ülkemize gelmek için uzun kuyruklar oluşturdu.
  Geçmiş bayramlarda yaşanan izdihamın önüne geçmek için Suriye tarafı vatandaşlarını tek sıra halinde geçişlerine izin verdi.
  Türkiye bölgesine giren Suriye vatandaşları ‘Atatürk’ün Ülkesi Türkiye’ye Hoş geldiniz’ pankartı ile Şeker ve kolonyayla karşılandı.

  [​IMG]
  Protokol

  Bayramlaşmasına gelen Kamışlı Kaymakamı Albay Abdulbasıt Abdullatif, Belediye Başkanı Süheyl Aziz ve beraberindeki heyet, Nusaybin kaymakamı Yücel Gemici, Belediye başkanı Dr. Mehmet Tanhan, 2. Hudut Tabur komutanı P. Bnb. Tuncay Eğin, ilçe Emniyet müdürü Hüseyin Bilgilioğluafa tarafından sınır kapısı girişinde karşılandı.
  Yapılan Protokol bayramlaşmasında Suriyeli heyete Şeker ve kolonya ikram edilirken, Nusaybin Emire Gözü Lisesi ve Yıldırım ilköğretim okulu Folklor ekipleri birer gösteri sundu.
  Bayramlaşma sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Nusaybin ve Kamışlı Kaymakamları, iki ülke arasındaki dostluğun giderek pekiştiğinden bahsettiler.
  Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici yaptığı açıklamada, iki ülke vatandaşlarının dost ve akrabalarıyla, hiçbir engelle karşılaşmadan rahat bir şekilde bayramlaşmasından ve bu uygulamanın istikrar kazanmasından memnun olduğunu belirterek; “ her iki ülke insanımızın daha rahat bayramlaşması için bayram öncesinden gerekli çalışmaları yapıyoruz. Diğer sınır kapıların farklı olarak Nusaybin sınır kapısında, Müslüman vatandaşlarımız için yaptığımız sınır ötesi bayramlaşmayı yılbaşında Süryani vatandaşlarımız için de uygulayacağız. İnsanlar Bayramlarını, sevdiği dostları, akrabaları ve arkadaşlarıyla tadına vararak yaşamaktadırlar. Bizde ülkemizdeki hem de komşu ülke Suriye vatandaşlarının bayramlarını daha anlamlı hale getiren bu uygulamayı sürdürmek, daha da iyileştirmek için elimizden gelen gayret içerisindeyiz” dedi.
  Kaymakamı Albay Abdullatif ise, Kurban bayramını Türkiye’deki akrabalarının yanında geçirmek 5 Bin 229 vatandaşın kendilerine başvuruda bulunduğunu söyledi.
  Bayramlaşmalarda misafir sayısının artırmayı düşünüyor musunuz? Soruna cevap veren Albay Abdullatif; “oturup konuşulduktan sonra anlaşılmayacak hiçbir şey yok. Bu yönde ileriki bayramlarda talepler olursa yapacağımız görüşmeler sonucunda daha fazla insan bayramlaşmaya gidip gelebilecek. Zaten takip ettiyseniz her bayram sayılarak giderek artıyor” şeklinde konuştu.
  Bayramlaşmaya gelen Suriyeliler 48 saat’ten sonra ülkelerine geri dönecekler.

  - TRT HEŞT EKİBİ KÜRTÇE PROGRAM HAZIRLADI
  Nusaybin Sınır kapısında yaşanan Bayramlaşma heyecanını, yılbaşından sonra Kürtçe olarak yayına girecek TRT Heşt ekibi de görüntüledi.
  Muhabir Ayşe Tosun ve kameraman Mesut Coşkun tarafından “Fırat’tan Dicle’ye” programı için yapılan çalışmada, Türkiye’ye gelen Suriyelilerle Kürtçe röportajlar yapılarak, Bayram heyecanı Kürt diliyle yansıtılmaya çalışıldı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suriyelilerin Bayram Geçişleri Forum Tarih
Milli ve dini bayramların önemi hakkında kısaca bilgi Konu Dışı Başlıklar 6 Aralık 2016
29 Ekim Cumhuriyet bayramı konulu kısa yazı Eğitim Bilgileri 15 Ekim 2016
Dini ve Milli bayramların sevgi ve paylaşma açısından önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Milli bayramlar niçin kutlanır? Sorular ve Cevaplar 18 Ekim 2015
Cumhuriyet bayramında neler yapılır kısaca Özel Gün ve Geceler 18 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş