Sünköy Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sünköy Köyü Merkez - Sünköy Köyü Hakkında - Sünköy Köyü Tanıtımı -Sünköy Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Elazığ
Bilgiler
Nüfus 279 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23000
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Merkez
Web Sitesi

Sünköy, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

III. Murad’ın Bağdat seferinde Sün’ün ilk sakinlerinin buraya gelip yerleştiği ve köyü kurdukları bir hakikattır.Bu köyün baş dedesinin yani Aziz Dede’nin ailesi Horasan’dan gelip köyü kurmuş ve ondan sonra’da Tunceli,Malatya ‘nın Dedegarhun’dan gelen ailelerle köy büyümüştür. Sün’lüler köyün kurucuları Horasan’dan geldiği zaman Sün’ün şimdiki sahasının ormanlık olduğunu ve hatta o zaman gümüş madenine geçen kervanların bu ormanlıktan geçinceye kadar kendilerinden kılavuz istediklerini hala hatırlamaktadırlar. Sünlülerin mezhepleri alevi dilleri Türkcedir.tamamen türkmen kökenli insanlar yerleşiktir.Diğer taraftan Mansurşahı mahallesinin bilhasa Horasan’dan gelenler,Beylerşahı mahallesininde Tunceli zeve’sinden gelenler tarafından kurulduğ malumdur. Köy beş mahalleden kurulmuştur:

Esas merkez sün Beyleşahı (veya Beyleruşağı) Mansurşahı (veya Mansuruşağı) Koçabağ Bektaşi (Kalender mezresi)
Kültür

Sünköyü bir alevi köyü olup alevi kültürüne sıkı sıkıya bağlıdır. Köyün %100 üne yakını okuma yazma bilip, gençlerin %85 i üniversite eğtimi almış veya almaktadır. Sün köyünün nüfusu ailelerin çoğunun kışın köy dışında olmasından ve üniversitede okuyan genç sayısının fazla oması sebebi ile kışları çok az, yazları ise çok kalabalıktır.köyümüzda türkmen kültürü hakimdir.karkın boyu horasandan gelerek köyü kurmuş ve alevi bektaşi türkmen kültürünü korumuştur.hakan demir..saygılar..
Coğrafya

Elazığ merkezine 23 km uzaklıktadır. Şehir merkezinin batısında bulunan köy , keban yolu üzerinde bulunan poyraz beldesine 3 km uzaklıktadır.yolu asfalttır
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 279
Ekonomi

Tarım arazisi geniş olmasına rağmen, sulu tarım az yapılmaktadır; buda anlamlı bir gelir temin edilmesini engellemektedir. Hayvancılık amatörce ve kendi ev gereksinimlerini karşılayacak boyuttadır. Bu durum önemli oranda göçe neden olmuştur. Bağcılığa son yıllarda yönelinmiş ancak anlamlı bir gelir elde edilir seviyeye gelinememiştir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hayati Özkaya
2004 - Tayyip TAN
1999 - Tayyip TAN
1994 - Kemal ÇINAR
1989 - Kemal ÇINAR
1984 - Yusuf ERDENİZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci yetersizliğinden dolayı kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yeni kullanıma açılmıştır . Ptt acentesi vardır. Sağlık evi bulunmaktadır ve hizmete açıktır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köye internet ve ADSL bağlanmıştır.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz