Suncuk Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Suncuk Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Suncuk Köyü - Suncuk Köyü Hakkında - Suncuk Köyü Tanıtımı - Suncuk Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köy, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı (93 Harbi) sonrasında Doğu Karadeniz'den özellikle Artvin Borçka'dan batıya göç eden, Lazların yerleştirilmesi amacı ile kurulmuştur. Köy, halen memuriyet için köyde yaşayan öğretmen ve köyün imamı dışında, tamamen Lazların yaşadığı bir yerdir.

  93 Harbi öncesinde köyde yaşandı olduğuna ilişkin kanıtlar vardır. Köyün muhtelif yerlerinde tarihi kaldırım taşları vardır. Konuralp antik kentine yakınlığı köyde daha eski yaşantı olabileceğinin kanıtıdır. Ancak, bu köyde daha önce kimlerin yaşadığı konusunda bir bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek ve göreneklerinde tamamen Laz kültürü hakimdir. Denizden uzak olması nedeni ile balık ve balık ürünleri konusunda yemekler unutulmuş olmasına rağmen diğer orijinal laz yemeklerine rastlamak mümkümdür.

  Köyde çocuklar dahil herkes Lazca konuşur. Yaşlı kadınlar, kılık kıyafette Doğu Karadeniz geleneğini aynen yaşatırlar. Ancak gençlerden post-modern İslamist kıyafetler ön plandadır.

  Köyde Lazca, enstrümansız orijinal Laz Müziği ve popüler karadeniz müziği hakimdir. Lazca unutulmamış olmasına rağmen geleneksel Lazca şarkılara nadir rastlanır.

  Lazca masallar ve destanlar, halen unutulmadan anlatılmakta ve söylenmektedir. İmece geleneğinin kaybolması nedeni ile destanlar da kaybolmak tehlikesi ile karşı karşıyadır.

  Kısaca köyde Laz Kültürü hakimdir ve yaşanmaktadır.

  Coğrafya

  Düzce merkezine 18 km uzaklıktadır.dağın yamacında kurulan köyde düz alan yok gibidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.rakım yüksek olduğu için kışlar sert ve kar yağışlı geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 433
  1997 561

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı iken, tarım gelirlerinin düşmesi, toprağın verimsizleşmesi, arazinin de tarıma elverişsiz olması ve artan nufusu kaldıramayan tarım alanları nedeniyle çeşitli sebeplerle köyden kente göç meydana gelmiş ve köyün ekonomisinde tarım ve hayvancılık ikinci plana gerilemiştir.

  Ancak halen küçük ölçüde büyükbaş hayvancılık ve fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Mısır, buğday ve benzeri tarım ürünlerinin üretimi ihtiyacı karşılamanın çok gerisinde olduğundan ticari amaç taşımamaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş