Suna Korad Kimdir?-Suna Korad Hayatı-Suna Korad Biyografisi-Hakkında

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Suna Korad Kimdir?-Suna Korad Hayatı-Suna Korad Biyografisi-Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suna Korad ( d.1935 - ö.2003 ), İstanbul Opera Sanatçısı


  İstanbul’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Ulvi Cemal Erkin’in piyano öğrencisi oldu. Sonra Prof. P. Savorosh, Madam E. de Hidalgo, Saadet İkesus ve İtallo Brancucci ile şan çalışmaları yaptı. Alman opera repertuvarını Hannover’de Dr. H.Thierfelder ve İtalyan Opera ve Repertuvarını da La Scala Operası’nda Maestro T. Tonini ile hazırladı. Opera Kantatrisi olarak dünyanın bütün önemli merkezlerinde sahneye çıktı, konserler verdi ve plak doldurdu.


  Suna Korad’ın emsalsiz sesi,tekniği ve ifadesi dünyanın her tarafında hayranlık uyandırmıştır. Mario Del Monaco, Tito Gobbi gibi büyük şöhretlerle beraber sahneye çıktı.


  Londra B.B.C. televizyonunda Yehudi Menuhin, Margot Fontaine, Rudolf Nureyev ile birlikte “Gala Performance’a katıldı. Teatre Regio Di Parma’nın Orkestrası, korosu ve Milano La Scala Operası’ndan Renata Tebaldi, Tito Gobbi ve Mario Del Monaco gibi sanatçılarla birlikte, tek yabancı ve Türk olarak Amerika’da Verdi Festivali’ne katıldı.


  Paris’te National Opera’da bugüne kadar oynayan tek Türk Sanatçısı olan Suna Korat ayrıca Basf şirketi ile belcanto türünde opera aryalarından oluşan, orkestra eşliğinde, bir long play yaptı.


  Hollanda AVRO televizyonunda orkestra ve koro eşliğinde özel Christmas gecesinde bütün dünyaya yapılan renkli naklen yayında Ave Maria’yı söyledi.(AVRO televizyonu bunu ayrıca bir plak yaptı.)


  Güney Afrika’da La Scala sanatçıları ile La Traviata operasını oynadı. Çekoslovakya Enternasyonal “Prag’da Bahar” Festivaline üç kez davet edildi. Hollanda, İspanya, İtalya, Finlandiya, Çekoslovakya, Belçika, Sovyetler Birliği, Bulgaristan, İsviçre, Macaristan, Romanya, Almanya, Yugoslavya, Etyopya ve Yunanistan’da opera, resital ve televizyon programları yaptı..[1]
  Suna Korat’a 1981’de, Türk hükümetinin sanatçılar verdiği en yüksek ünvan olan “Devlet Sanatçısı” ünvanı verildi.


  Son olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim görevlisi yapmakta iken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama gözlerini yummuştur.


  Prof. Dr. Pars Tuğlacı, Suna Korad : Türk Operasının Sönmeyen Yıldızı adlı kitabında 2003 yılında yitirdiğimiz Devlet Sanatçısı Suna Korad’ın yaşam öyküsünü resimlerle buluşturuyor.  Kaynak:Wikipedia
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suna Korad Kimdir Forum Tarih
Hz. Muhammed’in hoşgörülü oluşuna örnek Peygamber Efendimiz (S.A.V) 4 Mart 2014
Hz. Muhammed’in cesaretli oluşuna örnek Peygamber Efendimiz (S.A.V) 4 Mart 2014
Gülme Komşuna Gelir Başına Atasözüyle İlgili Kompozisyon Atasözleri & Deyimler 26 Şubat 2014
Atatürk Ne Zaman ve Neden Samsuna Çıkmıştır Atatürk Hakkında Herşey 27 Aralık 2013
Kış Uykusuna Yatan Hayvanlarda Canlılık Olayları Nasıl Sürdürülür Diğer Hayvanlar 27 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş