Sumaklı Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sumaklı Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Andırın Sumaklı Köyü Bilgileri - Sumaklı Köyü Hakkında - Sumaklı Köyü Tanıtımı - Sumaklı Köyü Resimleri  Sumaklı ,Kahramanmaraş Andırın ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KAHRAMANMARAŞ

  İl: ANDIRIN

  İle Uzaklığı:0 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım:750 m

  Nüfus:

  2000:836
  1997:0

  Tarihi

  Köyün adı köyde yetişen sumak ekşisi bitkisinden almaktadır.Kahramanmaraş Andırın ilçesi Sumaklı Köyü’nün doğusunda, Düldül Dağı vadisinin hakim bir tepede kurulan Bozfenk Kalesi yaklaşık 5.000 m2’lik bir alana yayılmıştır. MS.II.yüzyılda, Roma döneminde yapılmıştır.

  Kale moloz ve kesme taştan yapılmıştır. Ancak kalenin dış surları büyük ölçüde tahrip olmuş, günümüze yalnızca dört burcu, ana giriş kapısı ve tonoz kemerli olan kalenin birinci katı gelebilmiştir.Yine Sumaklı Köyü’nde ormanlık bir tepe üzerinde bulunan Tırtatlı Kalesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bununla beraber bu yapının kaleden çok bir konaklama yeri olduğu sanılmaktadır. Yapının duvarları moloz taştan örülmüş, dikdörtgen planlıdır.

  Kültür

  Okuma yazma oranı %90 dır. Köyde 3 Cami ve 2 okul bulunmaktadır.Misafir perver olan köy halkı sıcak ve içtenliklerini gelen misafirlerine sunmaktadır.Sumaklı köyünün en meşhur yemeği;tavuk kömbesi, tereyyağlı bulgur pilavı salata ve tirşiktir.ismini aldığı sumak ekşiside meşhurdur.

  Coğrafya

  Bağlı olduğu Kahramanmaraş iline 115 km, Andırın İlçesine ise 30 km uzaklıktadır.Osmaniye Düziçi İlçesine 20 km olup Kadirli ilçesine 50km mesafededir.Köyün Denizden yüksekliği 600m dir.Köyün girişinde bulunan Kızılcaova yaylası dağ manzarası ve bol oksijeni ile cazip bir yayla olma özelliğini korumaktadır.Ceyhan nehri üzerinde kurulan ve 16 Mart 2002'de resmi açılışı yapılan baraj, 201 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın 16’ıncı en yüksek beton Berke baraj gölünde bulunan çok sayıda balık çeşidi tahta kayıklarla gezilerek görülebilmektedir. Yorgunluk ise Hov Çardağında buz gibi suyla atılmaktadır. Görülecek yerler arasında Hititlerden kalma Bozfenk kalesi, Tırtatlı kalesi ve Çeşitli tarihi kalıntılar bulunmaktadır.Doğal bitki örtüsü çam ve meşe ağacıdır.Meyveleri; incir, nar, üzüm,dut,erik,portakal olup zeytin dikimine 5 yıl önce başlanmıştır. Özelikle organik nar ekşisi köyün bir markası gibidir. Keşfedilmemiş Doğa harikası bu köy yetkililerin ihmali nedeniyle hak ettiği değeri bulamamaktadır. Etkin ve verimli kullanıldığında alternatif turizm için yerel ve ulusal halka hizmet edecek kapasiteye ulaşacaktır.

  İklim

  Köyün iklimi,Akdeniz İklimi etkisinde olmasına rağmen yazları sisli buna bağlı olarakda yağışlı geçmektedir.

  Ekonomi

  Köyün Geçim kaynağı Tarım,orman ve hayvacılıktır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sumaklı Köyü Andırın Forum Tarih
Sumaklı Köyü Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 12 Nisan 2010
Sumaklı Köyü Siverek Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Sumaklı Köyü Merkez Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Sumaklı Köyü Birecik Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Sumaklı Çorba Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 1 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş