Sultanlar Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sultanlar Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pazarcık Sultanlar Köyü Bilgileri - Sultanlar Köyü Hakkında - Sultanlar Köyü Tanıtımı - Sultanlar Köyü Resimleri  Sultanlar ,Kahramanmaraş Pazarcık ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: PAZARCIK

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı: km

  İlçeye Uzaklığı:28 km

  Rakım:790 m

  Nüfus:

  2000: 476

  Tarihi

  Köyün adı kurt ali köse salman ve kır vakkas adındaki üç çocuklu sultan isimli annesinden gelmektedir.köyümüzün dogusunda mağaralar bulunmaktadır Sultan nene gelip geçen kervanlara yemek verip dillere destan olmuştur.ve köyün adını da kendi adına çevirmiştir. Köyün diğer bi ismi ise tat dır. Bu isim köyün eski adıdır,bu adını ise köyün hemen altında bulunan tat kuyudan almıştır.çevrede şu an bile tat olarak anılır. Köye ilk yerleşen kişiler köse salman.kır vakkas kurt ali ve. Annesidir. Zamanla karakesek köyünden buraya göç edenler olmuştur. Köy doğal güzellikler yönünden fakirdir ama konum olarak çok güzeldir. Önü açık ve ferahtır. Köy genellikle gaziantep e göç vermektedir. K maraş a göç eden kişi sayısı çok azdır.şu tarihlerde köyümüz 85 haneden oluşmaktadır. Köyden günlük gaziantep e gidip gelmek mümkündür.köyün en büyük sıkıntısı yollarının asfalt olmamasıdır.pazarcık ilçesinin yolları asfalt olmayan 2 köyünden birisidir.ayrıca köyümüzde kara kezek köyünden önce yerleşenler olmuş daha önce bu topraklarda tat oğulları ile murat oğulları yaşamaktaydı. İki grup arasındaki mücadeleler sonucunda murat oğulları bu köyden gitmişler. Daha sonra belli bir süre geçtikten sonra tat kuyu kurumuş ve tat oğullarıda bu bölgeden ayrılmıştır.daha sonra karaközek köyünden gelenler,suvarlıdan gelen aileler yerleşmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca köyde TCDD işçiliği de çok yaygındır. köyün 3 te 1i TCDD de çalışıyodur veya emeklidir.KÖYÜMÜZ EKONOMİK OLARAK KAHRAMANMARAŞTAN ÇOK GAZİANTEPLE İLİŞKİLİDİR VE KÖYÜN %80'İ GAZİANTEPTE YAŞAMAKTADIR

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Ancak kanalizasyon şebekesi henüz yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıvardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.kumlu tozlu bir yoldur.yetkililer bu yolu asfalt olarak bilirler ama yolun asfalt ile uzaktan yakından alakası yoktur. pazarcık ın asfaltsız 2-3 köyünden bi tanesidir,diğer bütün köylerin yolları asfalt iken bu köyün yolları degildir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sultanlar Köyü Pazarcık Forum Tarih
Tarihteki Önemli Sultanlar Kimlerdir Tarihi Bilgiler 25 Temmuz 2012
Büyük Selçuklu Devletinin Hükümdarları ve Sultanları Tarihi Bilgiler 22 Aralık 2011
Osmanlı Sultanları Albümü Kitabı - Mustafa Armağan Kitap, Resim ve Dergi 23 Temmuz 2011
Osmanlı Sultanları - Sultan I. Ahmed Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 26 Nisan 2011
Osmanlı Sultanları - Sultan III. Mehmed Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 26 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş