Sultan Mehmet Reşad'ın idam fermanına 20 bin TL

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Dine tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sultan Mehmet Reşad'ın idam fermanına 20 bin TL konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sultan II. Beyazıd'ın vakfiyesi 475 bin TL, dünya hanedanları seceresi ise 42 bin TL'ye Sakıp Sabancı Müzesi için satın alındı. Sultan V. Mehmet Reşad'a ait idam fermanı da 20 bin TL'ye alıcı buldu.
  MÜZAYEDEDE SATILAN ESERLER (FOTO ANALİZ)

  [SIZE=+0][/SIZE]Alif Art tarafından Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen, “Resul-ü Pürkerem” isimli müzayedede, antika ve çağdaş eserlerden oluşan toplam 450 eser satışa sunuldu.

  Müzayedede, 4 bin TL'den satışa sunulan Hafız Vahdeti'nin Zerendut Celi Sülüs levhası 22 bin TL'ye, 4 bin TL'den satışa sunulan Katipzade Mehmed Refi'nin Talik Kıt'a'sı 44 bin TL'ye, Sultan III. Selim'in fermanı 6 bin TL'ye, 40 bin TL'den satışa sunulan Yakut Müsta'simi Yolunda yazılmış Kuran'ı Kerim 50 bin TL'ye, 4 bin TL'den satışa çıkan Kanuni Sultan Süleyman'a ait 3 adet vakfiye 21 bin TL'ye, 35 bin TL'ye satışa sunulan Edirnekari tekke levhası 80 bin TL'ye, 3 bin TL'den satışa sunulan üç takım Osmanlı şehzade üniforması ise 28 bin TL'ye satıldı.
  Müzayedenin değerli eşyaları arasında yer alan ve 260 bin TL'den satışa sunulan III. Selim dönemine ait Edirnekari çeyiz sandığı ise telefonla müzayedeye katılan bir sanatsever tarafından 270 bin TL'ye satın alındı.
  Müzayedede, 60 bin TL'den satışa sunulan Edirnekari bir çift fener 70 bin TL'ye, Osmanlı çeyiz sandığı 45 bin TL'ye, tuğralı gümüş gülabdan 26 bin TL'ye, 220 bin TL'den satışa çıkan kağıt üzerine sulu boya ve altın yaldız kullanılarak yapılan 29 adet Osmanlı Sultanının tasvir-i hümayunlarının yer aldığı koleksiyon 240 bin TL'ye, 75 bin TL'den satışa sunulan Mehmet Aziz Rifai Efendi'nin Hilye-i Şerif'i de 120 bin TL'den alıcı buldu.
  Müzadeyenin en pahalı eseri olan ve 450 bin TL muhammen bedelle satışa sunulan Sultan II. Beyazıd'a ait vakfiye 475 bin TL'ye, 20 bin TL'ten satışa sunulan “Dünya Hanedanları Seceresi” ise 42 bin TL'ye Hacı Ömer Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Hüsnü Paçacıoğlu tarafından Sakıp Sabancı Müzesi için satın alındı.
  Müzayedede, türünün nadir örneklerinden, belgesel değeri yüksek bir eser olan ve 8 bin TL'den satışa sunulan Sultan V. Reşad'ın aşcı Mihailoğlu Tireli Nikola'nın idamını içeren fermanı da 20 bin TL'ye alıcı buldu.

  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sultan Mehmet Reşad'ın Forum Tarih
Fatih Sultan Mehmet hangi konularda Rumlara hak ve özgürlük tanıdı kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Fatih Sultan Mehmet niçin insanlığı tek çatı altında toplamak istemiştir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Nisan 2016
Fatih Sultan Mehmet Kaç Yaşında Tahta geçti kısaca Tarihi Bilgiler 15 Ocak 2014
Fatih Sultan Mehmet Oğlu Kimdir Tarihi Bilgiler 15 Ocak 2014
Fatih Sultan Mehmet'in Yenilikleri Kısaca Nelerdir Tarihi Bilgiler 15 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş