Sularbaşı Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sularbaşı Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon - Sularbaşı Köyü - Araklı Sularbaşı Köyü - Sularbaşı Köyü Hakkında Bilgiler - Sularbaşı Köyü Resimleri  İli : Trabzon

  İlçesi : Araklı

  İle Uzaklığı : 64 km

  İlçeye Uzaklığı : 34 km

  Rakım : 800m


  Tarihi :

  Sularbaşı Köyü su kaynaklarının bolca bulunduğu bir coğrafi alanın en önemli kavşak noktasında olması nedeniyle "Sularbaşı" olarak adlandırılmıştır. Tarihsel akış içinde geçmişi bakımından çok eski yerleşim yerlerinden biridir. Daha önceki adı "Aşa" olarak bilinir. Eski, tarihsel özelliği olan yapıların bulunduğu, taş binaların ve işlemeli konak tarzı evlerin sıkça yer aldığı, çok eski dönemlere ait karakteristik yöre mimarisini de yansıtan özellikleriyle göze çarpan bir köy özelliği vardır.

  Kültür :

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri eski dönemlerden beri kalan ve zamanla yeni anlayışlarla bütünleşen şekilde iki bölüm halinde aktarılabilir. Geleneksel düğün şenlikleri Karadeniz yöresinin ortak özelliklerini yansıtır. Mısır harmanı şenlikleri, yayla göçü gelenekleşmiş yapısıyla devam eder. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir yapısı olan Sularbaşı bu yapısını gün geçtikçe daha sağlamlaştırmaktadır. Hamsi tava, kuymak, fasulye turşusu kavurması, lahana çorbası, yayla kete ve yağlı ekmek ile klasikleşmiş bir yemek kültürünü barındırır.

  Coğrafya :

  Trabzon iline 64 km, Araklı ilçesine 34 km uzaklıktadır.Eğimli bir arazide dik bir yapısı vardır. Yeşil bir bitki örtüsüne sahip olan köy Karadere seviyesinden yükseldikçe daha farklı bitki türleriyle zenginleşir.


  Ekonomi :

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Temel tarım ürünü fındıktır. Daha önceleri yerel ihtiyaçlar da gözetilerek mısır ekimi oranı fazla iken bu zamanla azalmış, yerini fıdık üretimine bırakmıştır. Hayvancılık eski yoğunluğu ölçüsünde olmasa da devam etmektedir. Yaylacılık hayvancılığın vazgeçilmezi olarak sürmektedir. Tornovi yaylası ana yayla olarak bu açıdan ihtiyacı karşılamaktadır. Böylece daha verimli bir hayvancılık yapılabilmektedir.

  Muhtarlık :

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - ismail küçük
  1999 - cihad küçük
  1994 - ismail küçük
  1989 - cihad küçük
  1984 -halit küçük

  Altyapı bilgileri :

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sularbaşı Köyü Hakkında Forum Tarih
Sularbaşı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Sularbaşı Köyü İliç Erzincan Erzincan Tanıtımı 17 Mart 2010
Sularbaşı Köyü Alacakaya Elazığ Elazığ Tanıtımı 14 Mart 2010
Sularbaşı İlköğretim Okulu Araklı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Sularbası İlköğretim Okulu Elazığ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş