Suje Nedir - Suje Hakında - Suje Anlamı

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Suje Nedir - Suje Hakında - Suje Anlamı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  felsefede suje - felsefede suje obje bilgi ilişkisi


  Felsefe, derin bir alandır. İnsanoğlunun merak duygusu, varlık sebebidir denilebilir. Düşünen insan, her an birşeyler aramakla meşguldür. Felsefenin, bu konu üzerine kafa yoran insan sayısı kadar tanımı vardır. Mesela, şöyle bir tanım da yapılabilir; Belirli kurallarla yapılan soru sorup gerçeğin bilgisine ulaşma süreci... Felsefenin özünde üç önemli kavram vardır; suje, obje, bilgi! Şimdi bunlara bir bakalım.

  Suje nedir?

  Suje, tek kelime ile bilen olarak adlandırılabilir. Yani, bilgi arayışında olan, bilmek isteyen, düşünen, arayan varlıktır. Filozoflar, birer suje'dir. Suje, özne, bilen kelimeleri aynı kavramı karşılar. Suje, soru sorma becerisine sahip, gerçeğin bilgisine; akıl, gözlem, sezgi ve benzeri değerlerle ulaşma gayretinde olan varlıktır. Suje, aşağıda bir örnekte verilecektir.

  Obje nedir?

  Obje, bilinendir. Ulaşılmaya çalışılan varlıktır. Suje'nin sorular sormasının nedeni olan şeydir. Obje, nesne, bilinen kelimeleri aynı kavramı ifade ederler. Obje, vereceğimiz örnekte açıklanacaktır.

  Bilgi nedir?

  Bilgi, bilme eylemi sonunda ortaya çıkan üründür. Yani, suje ile obje arasındaki ilişkiden elde edilen üründür. Suje'nin, çeşitli yetenekleriyle (akıl, sezgi, gözlem v.d.) obje üzerindeki sorgulamalarından ortaya çıkan ürünlerdir.

  Örnek

  Attila, ileri de bir karaltı görmektedir. Merak edip yaklaşır, eline alır, inceler, zihninde belirler ve onun bir futbol topu olduğunu anlar. İşte burada, Attila=suje'dir, karaltı=obje'dir, futbol topu=bilgi'dir.

  Suje, obje ve bilgi arasındaki ilişki, felsefenin temelidir. Suje insandır, çünkü sorma eylemine sahip olan varlıktır. Obje, herşey olabilir. Suje'ye göre, kendisi bile obje olur. Bilgi ise bu ikisinin ilişkisi sonrası ortaya çıkar. Bilginin doğru veya yanlışlığı önemli değildir, önemli olan bir ürün ortaya çıkmasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suje Nedir Suje Forum Tarih
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
Tezkere nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş