Suda Boğulanlara Nasıl Yardım Ederiz

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Suda Boğulanlara Nasıl Yardım Ederiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Suda Boğulanlara Nasıl Yardım Ederiz

  Türk Kızılayı, 'Dünya İlk Yardım Günü'nü' Tüm Yurtta Çeşitli Etkinliklerle Kutluyor. 'İnsanlık İçin İlk Yardım' Sloganı ile Ankara Ankamall Alışveriş Merkezi'nde Düzenlenen Etkinlikte El Ele Tutuşan Kızılay Ekipleri ve Vatandaşlar Hayat Kurtarma Zinciri Oluşturdu. İlk Yardımın Yapmanın ve Öğrenmenin Önemine Dikkat Çekti.

  Türk Kızılayı, 'Dünya İlk Yardım Günü'nü' tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutluyor. 'İnsanlık için ilk yardım' sloganı ile Ankara Ankamall Alışveriş Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte el ele tutuşan Kızılay ekipleri ve vatandaşlar hayat kurtarma zinciri oluşturdu. İlk yardımın yapmanın ve öğrenmenin önemine dikkat çekti.

  Kızılay'ın uzman ekipleri, vatandaşlara ilk yardım konusunda pratik bilgiler verdi, broşür dağıttı. İlk yardım eğitmenleri gün boyunca mankenler üzerinde temel yaşam desteği, yanıklar yaralanmalar zehirlenmelerde yapılması gerekenleri anlattı. Marmara Bölgesi'nde yaşanan sel felaketi nedeniyle vatandaşlar ilk yardım eğitimcilerine en çok 'suda boğulmalara karşı ne yapabiliriz?' sorusunu sordu.

  İlk Yardım Eğitim Uzmanı Elif Taşkın, suda boğulma ve ilk yardım konularında bilgiler verdi. Suda boğulmanın ana nedeninin akciğerlere hava gidişinin engellenmesi olduğunu anlatan Taşkın, az miktarda suyun yutulmasında bile hayati tehlikenin başladığını söyledi. Taşkın, ilk yardım bilmenin ve öğrenmenin önemine dikkat çekti.

  Taşkın, suda boğulmalara karşı korunma yollarını şöyle anlattı: "Selde ve suda boğulan kişilerin kurtarılmasında özel eğitimin yoksa, yardım edeyim derken siz de boğulabilirsiniz. Suda boğulmakta olan kişiye sopa ip veya ipe bağlı lastik atılarak ulaşılmaya çalışılmalı. Sel sırasında yüksek yerlere çıkın, ev işyerinizi boşaltırken elektrik ve doğalgazı kapatın. Araç içindeyseniz kontak anahtarını kapatın, el frenini çekerek aracı boşaltın. Hemen 112 acil yardım, 155 polis, 156 jandarma ve 110'u arayarak itfaiyeye haber verin."

  Taşkın, sudan kurtarılan kişiye yapılacak ilk yardımın nasıl yapılacağını ise şöyle anlattı: "Kişinin sudan kurtarılması esnasında başın su üstünde tutulması çok önemli. Böylelikle daha az su yutar. Sudan çıkarılan kişinin ağzından su gelebilir. Bunu boşaltmaya çalışmak hem zaman kaybına hem de bu sırada kusmaya neden olabileceği için hava yollarını tıkayabilir. Sudan çıkarılarak kişi sırt üstü yatırılır, bilinci kontrol edilir, hava yolunun açık olması için ağzı içi temizlenir, dili kaçmışsa çıkarılır, solunum kontrolü yapılır. Solunum yoksa bebeklere 5 defa yetişkinlere ise 2 defa suni solunum verilmeli. Gerekiyorsa göğüs kemiğine bası yapılır. Hasta nefes alıyorsa güvenli yanı yatış pozisyonuna alınır. Tıbbı destek beklenir. Kişinin beden ısısının düşmemesi için ıslak giysiler çıkarılır üzeri örtülür. Bilinci geri geldiyse ılık içecekler verilebilir." (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suda Boğulanlara Nasıl Forum Tarih
Sesin suda hızı ne kadardır kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Aralık 2015
Balıklar suda nasıl yaşarlar nasıl solunum yaparlar kısaca Akvaryum - Balık Dünyası 2 Nisan 2014
Buzdağları niçin suda batmaz? Doğa ve Bitkiler 14 Mart 2014
Suda Sertlik Nasıl Oluşur ve Nasıl Giderilir Kısaca Konu Dışı Başlıklar 4 Şubat 2014
İnsanlar Topraktan Ağaçtan Sudan Hayvanlardan Taş ve Madenlerden Nasıl Yararlanır Eğitim Bilgileri 22 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş