Sucuali Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sucuali Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kandıra Sucuali Köyü - Sucuali Köyü Hakkında - Sucuali Köyü Tanıtımı - Sucuali Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: İRFAN AK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Sucuali Köyü, Kocaeli'nin Kandıra İlçesine bağlı 30 haneli bir köydür.

  Tek köy olarak muhtarlık statüsüne sahip köy, Kandıranın en gelişmiş ve modern köylerinden bir tanesidir. Köy yaşamında modern çizgilerin yer aldığı köyde 3 sokak bulunmaktadır. Köy sakinlerinden bir çok kişi ilde tanınmış kariyer yapmış kişilerdir. Köyün başlıca özelliği Kandıra İlçesinde tek olarak köy statüsüne sahip tek köydür. Birçok köy kendisine bağlı alt mahalle köyleri olmasına rağmen Sucuali (eski adıyla sucahlı) köyü bu bağlamda örnek köy olmuştur. Köy'ün geçmişi hakkında birçok var sayım olmakla birlikte köy yakınlarında bulunan bir tepecikte eski dönemlerden kalma Rum evlerinin kalıntılarına rastlanmakta bu konuda köy halkından duyumlar alınmaktadır. Rum bölgesinde geçmiş yıllarda birçok hazine avcısı tarafından kazı yapılmış v kazılardan sonuçlar alındığı duyumu aalınmıştır. Köy'ün İzmit-Kandıra-Adapazarı yönünde ana yol üzerinde oluşu ise önemini daha da artırmış bölgenin en gelişmiş köyü haline getirmiştir. Bölgede asfalt yol bakımından en modern yola sahip olan bir yola sahiptir. Bölge öğrencilerine bakan ortalama 20 köyden taşımalı öğretim yapılan köy okulu köy sınırları içerisindedir. Köy okulunun adı Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlköğretim Okulu olup, 400 civarında öğrenci öğrenim görmektedir. Yaklaşık 20 köye bakan köy sağlık ocağıda Sucuali köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Köy SAğlık ocağının adı Sinanlı Bilallı SAğlık Ocağıdır. Yaklaşık 40 köye bakan Tarım ve Kredi Kooperatifi'de köy sınırları içerisindedir. Her anlamda modern çizgilere sahip köy halkının sıcak kanlılığı ve birlikte hareketi ile bu gün Kandırada sayılı köyler arasındadır.

  Köy Tarihi

  Köyün adı kurtuluş yılları sonrasında Suculuk yapan bir gencin köyden bir kıza sevdalanması ve kızın ailesi tarafından kızın sucuya verilmemesidir. Sucu sevdiğini alamayınca köyden uzaklaşırken "Bu köy büyümesin gelişmesin bir adım ileri gitmesin" demiştir ve ah etmiştir (beddua) Buradan bahisle; sucunun ahının kaldığı düşüncesiyle köyün adı on yıllardır "SUCAHLI" olarak kalmış, 90'ncı yılların sonunda köy halkının ortak imzasıyla köyün adı "SUCUALİ" olarak değiştirilmiştir.

  Başka bir varsayıma görede köyün ismi Kandıra'da beylik yapmış Akçakoca'nın 7 oğlundan birinin yaşadığı bölge olarak geçmektedir. Rivayete göre AKçakocanın "Ali" adından 7 tane oğlu vardır bu oğullarını eşitlik ilkesi çerçevesinde Kandıra bölgesinin çeşitli yerlerinde hükümdar kılmıştır. Senin bölgen şurası, seninki şurası gibi. Sucuali köyündeki oğlu su işleriyle uğraştığı için Sucu lakabını alarak adı SUCUALİ olarak geçmiştir. Sucuali köyü ismininde buradan geldiği de tahmin edilmektedir.

  Köy Kültürü

  Köyün yerleşik bir kültürü yoktur. Çeşitli kültürel yapya sahiptir. Köyde Gürcü, manav (yörük) anlayışı vardır. 1 Gürcü aile ve 32 Manav (Yörük)hane bulunmaktadır. Yemek kültüründe çeşitlilik göze çarpmaktadır, Türk yemeklerinin tamamına sahip zengin bir mutfağa sahiptir. Tek eşlilik mevcuttur ve aile çocuk ortalaması 2 dir.

  Yemek Kültürü

  Köyde yemek kültürü genelde Türk kültürüne uygun bir yapıya sahiptir. Hamur işi ve doğal olarak doğada kendiliğinden yetişen veya bizzat yetiştirilerek yapılan yeşillik-mancar (ot) yemeklerinden oluşmaktadır.

  Mancar yemeklerinden Kaziyak (kazayağı), Efelik, Hödün (kaldirek, çiçekli, hodan) yemekleri ünlüdür. Bu doğal yetişen mancar (ot)'lardan hamur işi içinde kullanılabildiği gibi, soğanlı, yumurtalı, kıymalı ve diğer çeşitli şekillerde yararlanılmaktadır.

  Hamur işi olarak köyde; gözleme, cıngan bazlamacı (balzamaç veya balzama), cizleme, lokum, fırın ekmeği yapılmaktadır.

  Cizleme: zıvık (sulu hamur) hamurun kızgın taş sacın üzerine dökülmesiyle oluşan lavaş ekmeyi görünümünde, içinde peynir hücrecikleri gibi hücrecikler oluşan ve jole gibi esnek hamur işi.
  Efelik: efelik Kocaeli Kandıra ve çevresinde yetişen pancara yaprağına benzeyen yaprakları ile ekşilimsi tatıyla tanınan bir ottur. Yörede kullanılan hatta çimnenlik allanlardan toplanarak pazarlarda satışı da yapılan bir ottur. Protein bakımından zengin ve mineral bakımından bulunmaz bir ottur. Haşlanır, doğranır ve bir kaba yayılarak üzerine yumurta kırılıp, kızgın yağ üzerine dökülüp, fırına verilerek servis yapılan bir mancar yemeğidir. Tadı hafif ekişmsi olup, çok lezzetli bir ottur.

  Köyün Coğrafi ve Beşeri Yapısı

  Kocaeli iline 25 km, Kandıra ilçesine 17 km uzaklıktadır. Genelde düz bir alana kurulmuş olan köy, hafif yamaç bir yerdedir. deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 85 metredir. Genelinde tarım alanları mevcuttur. Ormanlık arzi meşe ve palamut ağaçlarından oluşmaktadır. dar alanda köy sayısının fazla olması köyün en gelişmiş köy olmasında etkilidir. Kuzeyinde Kırkarmut Köyü-Duraklı Mahallesi, Güneyinde Sinalı-Bilallı Köyü- Tatarlar köyü, Batısında Kırkarmut Köyü, Doğusunda Töngelli Köyü bulunmaktadır. Güneyinde Sucuali Köyü Deresi Kuzeyinde İzmit-Kandıra D100 Karayolu bulunmaktadır.

  Köyün İklimi

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak yağış oranı ormanlık alanın çok fazla olmamasından dolayı Kandıra geneline oranla azdır. Kışların hafif geçtiği köyde en ağır kışın 1980'lerde marmara bölgesinde yaşanan yoğun kar yağışının olduğu yıl olarak bilinmektedir. O tarihte köy yollarının 2 haftaya kadar kapalı olduğu bilinmektedir. Köyde kar kalınlığının 1 metrenin üzerine çıktığı bilinmektedir. Yazın köyde yağış oranı düşük olup, yüksekçe bir yerde olması nedeniyle köy esen rüzgarlarla yazın yaşanabilecek bir köy olmasında etkilidir.

  Köyün Ekonomisi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak son yıllarda fındıkçılık ömnem kazanmıstır.

  Köyde Marmara bölgesinin en lezzetli Karpuzları yetiştirilmektedir.

  Ayrıca köyde; biber, patlıcan, kavun, mısır, buğday, arpa yetiştiriciliğide yaygındır. Tarımcılık köye katkı yapması yanında Kandıra ilçesi ekonomisinede büyük katkısı bulunmaktadır.

  Köyde 1 adet bakkal, 1 adet market bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet kırathane, 5 adette pazar işleri yapan esnaf bulunmaktadır. Köylünün %90'nında traktör ve ekipmanları bulunmaktadır.

  Hayvancılık olarak köyde ortalama hane başına 5-7 civarı büyükbaş hayvan, 20-30 civarı küçükbaş hayvan düşmektedir. Arazilerin tarıma ayrılmaış olması nedeniyle köyde hayvancılık gelişmemiştir. Süt sığırcılığı gıda ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olup, ticari amaçlı hayvan yetiştiriciliği yapılmamaktadır.

  Köyde orman arazisisi de yeterli düzeyde olup, köylü odun, ağaç, kereste ihtiyaçlarını kendilerine ait ormanlardan sağlamaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 24 Kesintisiz Internet (ADSL) ağı mevcut olup, Alt yapı şebekesi kanalizasyon ve İçme suyu şebekesi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sucuali Köyü Hakkında Forum Tarih
Sucuali Köyü Tercan Erzincan Erzincan Tanıtımı 17 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş