Subaşı Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Subaşı Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gölova Subaşı Köyü - Subaşı Köyü Hakkında - Subaşı Köyü Tanıtımı - Subaşı Köyü Resimleri
  İlçe: GÖLOVA

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: ERSİN AYDIN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 346 386 32 80

  Cep Telefonu: 0 532 424 42 61


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 21

  İle Uzaklığı: 178 km

  İlçeye Uzaklığı: 20 km

  Rakım: 1370 m


  Tarihi

  Köy adının Su cok olmasından almıstır.Malesef bugun ki durumu eskisi gibi degildir Çünkü küresel ısınma.Köyumüzün asıl yerleşim merkezi ayşe tepe ve karlık tepeleri arasında bulunmaktadır.Ne zaman kurulduğu ise bilinmemektedir.Yani cok eskiye dayalı.1973 yılında İmar İskan Bakanlıgı Köy hızmetlerı destegıyle Sivas-Samsun Demiryolu hattında Tren istasyonunun oldugu bolgeye yenıden bır köy inşaa edilmistir.Asıl yerleşim yerinden yaklasık 20 hane yeni yerleşim yerine taşınmıştır.Tum evler aynı plan projede oldugu ıcın goruntu ıtıbarıyle cok guzeldır.Tren ıstasyonu ıle köy arasında cok guzel bır çam fidanlıgı bulunmaktadır.önceden yaşam köylerde oldugu için nufusu cok kalabalıktı.Tren yolunda Poz adı verılen Raylardaki karları temızlemek amaçlı çalısan sayısı cok fazladır.Bugun 1930 lu 1940 lı dogumlu erkeklerın buyuk cogunlugu demiryollarından emekli işcidir.Köyden kente göç olması sebebıyle nufus azalmıstır,göç genellikle Sivas merkezedir.Okuma oranı oldukca yüksektir.

  Kültür

  Köyün yemekleri En onde gelen yiyecegi hingel normalde bu yemek ortaasyadan geldigi bilinmektedir,özellikle çerkeslerin yapmis oldugubır yemektir.yapılısı hamuru acıp kareler halinde kesilir onceden hazırlanmıs olan patates veya kıyma konulur muska seklınde katlanır suda hasladıktan sonra uzerıne tereyag dokulup yenilir.ve katmeri çöregi madımak yemegı çorba olarak topak hellesi meshurdur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak orta okul kısmı ilçemizde verılmektedır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon köyümüze yeni kurulmuştur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş