"Su Uçtu" orman içi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  "Su Uçtu" orman içi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Su uçtu

  Su Uçtu' da doğa ile başbaşa yaşayacağınız saatlerin yanı sıra, Tümbüldek Kaplıcaları'nda da bir çok hastalığınıza şifa bulacaksınız. Bursa'nın ilçesi Mustafa Kemal Paşa, gerçekte eski bir Rum köyü... Geçmiş yıllardaki ismiyse Kirmasti. Köyün, Kırmastarya adlı zengin bir Rum kadınının adından geldiği söyleniyor. Kirmastarya (Kemal Paşa) Rum yönetiminde bulunmaktadır. Osmanlı ordusu bu yöreden geçerken, Kirmastarya, kardeşiyle birlikte padişahı karşılayıp ağırlamıştır. M.S. 1330'da bugünkü Kirmasti, Osmanlı himayesine girer. 1922'de 285 sayılı kararla da adı Mustafa Kemal Paşa olur. Bursa'ya 18 kez gelen Atatürk, son seferinde ilçeye uğramak ister, ancak suikast ihbarı nedeniyle Bandırma üzerinden İzmir'e geçer. İlçeye, Ata'nın gelmeden aramızdan ayrılması nedeniyle Mustafa Kemal Paşa adı verilir.

  Bu ilçeye 13 kilometrelik bir yolla bağlanan "Su Uçtu" orman içi dinlenme yeri ise, orman ve şelalesiyle gelenleri adeta büyüleyen bir mesire yeri... Kışın eni 30 metreye, genişliği selde 50 metreye kadar yükselen şelale, Mustafa Kemal Paşalıların içme suyunu da karşılıyor. Civarındaki ahşap piknik masaları ve ocaklarıyla piknikçilerin akınına uğrayan Su Uçtu, kayın, meşe, çam, alfat ağaçlarıyla da tam bir oksijen deposu niteliğinde. Yaz aylarında hem ağaçların gölgesi hem de şelalenin serinliği ile klimatik bir ortam sağlama da çabası...


  Şunu unutmadan belirtelim, kuş ve şelalenin çağlama sesi gibi doğayla başbaşa olacağınız bu mesire yerinde elektrik yok. Piknik alanındaki ocaklarda ızgara yapabilirsiniz. İlginç renk ve yapıdaki kayaların 50 metre yüksekliğinden dökülen şelalelerin meydana getirdiği göletse çocukları serinlemek için yüzdükleri bir numaralı hedef. Rengiyle sizi hayli şaşırtacak olan bu su, içilebilecek nitelikte. Şişelenip satılması, su azalmasın diye orman bölge müdürlüğünce yasaklanmış.

  Tümbüldek Kaplıcaları
  Kükürtlü olan su, yeraltında 52 derecede kaynıyor. Banyolara soğutularak verilen suyun yeni damarı, iki sene süren etüt çalışmaları sonucu 1994 yılı Haziran ayında son bulmuş.

  Kalp, romatizma, deri hastalıkları, böbrek taşı, kum düşürmeye birebir olan şifalı su, aynı zamanda içilince de mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Su ham, şekersiz gazoz lezzetinde.


  Civarında dinlenme tesisleri bulunan kaplıca bölgesinde 35 ev bulunuyor. Belediyeden mart, nisan aylarında 15 günlük devreler halinde kiralanan evler için Hesap İşleri Müdürlüğü (0224 613 37 13) numaralı telefonu aramanız yeterli. Yatakları gelenler getiriyor. 1895'te eczacı Şerif Bey tarafından yapılan iki kubbeli hamamı, 1935'ten beri, belediye işletiyor. Banyo için havlu ve peştamal verildiğini de hemen belirtelim. Şifa bulmak için en az 5-6 banyo almak gerekiyor. 4 havuz erkeklere 2 havuz da hanımlara ayrılmış durumda. Bölgede halk için gazino, çay bahçesi, kantin, çocuk parkı, basketbol sahası, otopark gibi üniteler, piknik alanları var.
  Tümbüldek Kaplıcası'na giderken yol üstünde bulunan "ekşi su" maden suyu lezzetinde kükürtlü ve sodalı olup, limon tuzu konunca köpürüyor. Hazmı kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı gelen ziyaretçilerin şişelerle götürülmesine neden oluyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uçtu orman içi Forum Tarih
Şehit Şenol Uçtu İlköğretim Okulu Bilgileri Köprübaşı Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 4 Mart 2012
Tok Ağırlaması Güçtür Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 9 Şubat 2012
Gel Demek Kolay, Git Demek Güçtür Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 21 Kasım 2011
Adamak Kolay, Ödemek Güçtür Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 17 Haziran 2011
Bir Minicik Kelebek Uçtu Geldi Dönerek Çocuk Şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 16 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş