Su Tasarrufu İçin Neler Yapılmalıdır

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Su Tasarrufu İçin Neler Yapılmalıdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyede Su Tasarrufu İçin Neler Yapılmalıdır
  Ülkemizde Su Tasarrufu İçin Neler Yapılmalıdır
  Su tasarrufu için neler yapılabilir
  Su tasarrufu nasıl yapılır?

  Günlük hayatımızda belkide farkında olmadan o kadar çok su israfı yapıyoruz ki…Suyumuzun ve doğal kaynaklarımızın kıymetini en iyi şekilde bilmeliyiz. Hiç bir şey sonsuz değildir. Ne yazıkki Türkiye’de bulunan su rezevleri hızla tükenmektedir. Özellikle Marmara bölgesinde geçmiş yıllarda hatırlayacak olursak ciddi sıkıntılar yaşanmıştır. Su tasarrufu yaparak bütçemizede yararlı olabiliriz. Düzenli olarak asağıda sıralayacağım hususlara dikkat edebilirsek aylık su masrafımız düşecek, Hem ülkemize yararlı hem de Aile bütçemize yararlı olabileceğiz. Dilerseniz fazla uzatmadan Su tasarrufu nasıl yapılır başlıklar altında sıralamaya çalışalım.

  Hergün mutlaka dişlerimizi fırçalarız. Dikkat etmemiz gereken önemli husus; Fırçalama esnasında muslukları açık tutmayalım. Gerektiği zaman açıp, tekrar kapatalım.
  Bir çok ev hanımı daha ekonomik olduğunu sanarak bulaşıkları elle yıkamaktadır. Harcadığımız su ve temizlik maddesini göz önüe aldığımızda bulaşık makinasına göre %30 fazla su tükettiğimizi ve buna bağlı olarak temizlik maddesi tüketiğimizi unutmayalım.
  Bahçemizde bulunan ağaçları aşırıya kaçmadan sulamalıyız. Mutlaka hepimiz yapmışızdır.. Ağaçların dibine saatler boyunca suları akıtırız. Ağaçlar Doğal denge açısından çok önemlidir. Ama, herşeyin aşırısıda zarardır. Fazla su ağaçlara zarar verebilir. En iyi yöntem damlama yöntemi ile sulama yapmaktır.
  Banyo yaparken suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız. Vücüt temizliğmize mutlaka dikkat etmeli, Dikkat ederken israftan kaçınmalıyız.

  Türkiye ve içme suları yazımızı okuyabilirsiniz. Son olarak çevremizin ve doğal zengiklerimizin kıymetini iş işten geçmeden bilelim. Bana göre; İleriki 50 seneden su petrolden daha kıymetli bir hale gelecektir. Su olmadan hayat olmaz, Su hayattır. Yukarıda sıraladığım önlemleri alarak hem bütçemize hemde su kaynaklarımıza faydamız olabilir.
   

 2. bence tasarruf için en iyisi herşeyi tutumlu kullanalım
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tasarrufu İçin Neler Forum Tarih
Yakıt Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir? Motorlu Araçlar Dünyası 11 Mart 2012
Su tasarrufu niçin önemlidir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Ocak 2014
Evlerde Enerji Tasarrufu Yapmak İçin Öneriler Konu Dışı Başlıklar 4 Ağustos 2012
Vitesli Musluk - Su tasarrufu için Mükemmel Bir Musluk Dekorasyon 18 Ocak 2009
Enerji tasarrufu konulu kompozisyon örneği Eğitim Bilgileri 15 Kasım 2015

Bu Sayfayı Paylaş