Su - su içmek - su hakkında

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Su - su içmek - su hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SU - SU İÇMEK - SU HAKKINDA


  Suyun adeta sihirli bir içecek olduğunu herkes biliyor. Sağlıklı ve güzel olmanın, ciltteki ve vücuttaki nemin korunmasının temel koşulu bol su içmek.
  NEDEN SUSARIZ? Susamak, tiroid bezinin ağız yoluyla bize ulaştırdığı bir mesaj olup; sulanmaya ihtiyacın var anlamını taşımaktadır. Ancak bu kişisel ve psikolojik boyutları olan ve kişiden kişiye farklılık gösteren bir ihtiyaçtır. Kimi insanlar günde 2 bardak su içerken, kimilerinin tükettiği su miktarı 2 litre olabilir.
  NE ZAMAN SU İÇMELİYİZ? Çok basit bir şekilde cevaplamak gerekirse; istek duyduğumuz an dememiz mümkün. Bazı bünyelerin suya daha çok ihtiyaç duyduğu, bazılarının da azla yetindiği sıkça rastlanan bir durumdur. En iyi yöntem ise az ve sık, özellikle de yemeklerin hazmedildiği saatlerin dışında içmektir. Ancak güç sarfederken kesinlikle içmemeye çalışın ve karşılaşmalar sırasında sadece suyla ağzını çalkalayan boksörleri düşünün. Eski zamanlarda madenlerde çalışanların da susadıkça bu yöntemi denediği bilinen bir gerçek. Eğer bir defada çok su içerseniz günün birinde böbreklerin iflas etme olasılığı çok fazla. Özellikle sabah yataktan kalkar kalkmaz ve de aç karnına bir bardak su içmek ise tüm organizmayı temizleyerek, toksinlerden arıtıyor. Zinde ve dinç olmayı sağlıyor.
  SU ZAYIFLATIR MI? Elbette hayır. Aynı şey maden suyu için de geçerli. Bir gram bile kaybetme olasılığınız yok. Durmadan su içmenin ve ardından tuvalete gitmenin kesinlikle incelmenize bir katkısı bulunmuyor. Hatta dolaşım sisteminden kaynaklanan ve yaygın bir şekilde selüliti olanların ise fazla su içmekten dolayı şişebileceğini de belirtmekte yarar var. Aşırı su içmenin sonunda vücudun atmakta zorlandığı su, bünyede tutularak ödemlere dahi neden olabilir.
  O HALDE NE YAPMALI? Suyu tatlandırabiliriz. Örneğin hoş kokulu ve dolaşımı hızlandıran bitki çayları denenebilir. Ancak kesinlikle su atıcı ilaçlara ilgi göstermeyin; bu ilaçlar böbrekleri aşırı yorduklarından istenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
  YAZIN KIŞA ORANLA DAHA FAZLA SU İÇMEK GEREKİR Mİ? Evet kesinlikle yazın daha fazla su içmeliyiz. Özellikle yaz aylarında vücut ısındıkça daha fazla terler ve su kaybeder. Dolayısıyla su stokunu sık sık ve kışa oranla daha fazla miktarlarda yenilemek şarttır.
  MADEN SUYU MU YOKSA KAYNAK SUYU MU? Her su tadına özellikle de içindeki madeni tuzlara ve oligo-elementlere göre diğerlerinden ayrılır. Kaynak suyuyla, maden suyu arasındaki temel fark ise kaynak suyunun sağlık üzerinde özel bir takım etkilerinin olmadığı ve maden suyu gibi değişmez bir içeriğinin bulunmadığıdır. Bununla birlikte maden suyunun kaynak suyuna attığı fark öyle pek ahım şahım sayılmaz ve beslenmeye özel bir katkısı da olmaz.
  GERÇEKTEN DE DERİMİZDE BÜYÜK ÖLÇÜDE SU BULUNUYOR MU? Evet cildimizin yüzde 50 oranında su barındırdığı bir gerçek, ancak bu oran yaş ve cinsiyete göre değişebiliyor. Bebekler için yüzde 80'lere çıkarken, bu oran erkeklerde yüzde 60, kadınlarda ise yüzde 50 civarındadır. Derinin epiderm tabakasındaki su miktarı altderi tabakasına göre iki misli fazla olup, cildin parlak ve ışıltılı görünmesinde başrolü oynar.
  BUNUN DIŞINDA VÜCUTTAKİ SUYUN BAŞKA İŞLEVLERİ VAR MIDIR? Vücuttaki su, herşeyden önce acil durumlarda organizmanın yıkanmasını sağlayan bir rezervuar olarak devreye girer. Temel görevleri arasında vücut ısısını regule etmek ve cildi sağlıklı tutmak sayılabilir. Bu arada kozmetikçilerin suya neden bu kadar fazla önem verdiği de anlaşılıyor. Son yıllarda üretilen kozmetik ürünlerin içeriklerine bir bakmanız yeterli.
  NEMLENDİRME SÜRECİ NASIL İŞLER? Suyu içinde tüm hücrelerin yıkandığı bir sıvı olarak düşünürsek, su seviyesinin azalması halinde cildin neden kuruyup pul pul olduğunu anlamamız kolaylaşır. Ancak bu pek de sık görülen bir olay değildir. Vücuttaki tüm enzimatik ve immüniter sistemlerin görevlerini yapabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Hücreler arası oluşumlar ve antiradikal enzimlerin oluşumu için de yine su gerekli derken, eksikliğinde ciltte gözenekler oluştuğunu da hatırlatmakta fayda görüyoruz.
  SU İYİ BİR MAKYAJ TEMİZLEYİCİ OLABİLİR Mİ? Özellikle yaz aylarında temizleme sütünüz ya da köpüğünüzü kullandıktan sonra bol suyla durulamanız cildinizin tazelenmesini sağlar. Özellikle içinde cildi soymaya yarayan küçük granüller bulunan köpükler cildi hem ölü hücrelerden, hem de tozlardan arındırmak için ideal. Bu tip kremlerin en önemli fonksiyonu, gözeneklerin diplerindeki kirlere kadar ulaşarak, derinlemesine temizlemesi.

  Derleyen
  Mustafa Sezgin
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çok su içme efsanesi bitiyor

  Günlük su ihtiyacının ne olduğu tartışması yeniden gündemde. Sıvının sadece sudan karşılanmadığını iddia eden uzmanlar, balın bile su içerdiğini hatırlatıyor. Vücudun su gereksinimi meyve, sebze hatta ekmekten karşılamak mümkün. Önemli olan 10-12 bardak sıvıyı tamamlayabilmek.


  ***

  Vücut için litrelerce su içmek gerekmez

  Sağlığımız için su içmek çok önemli. Ancak sıvı ihtiyacımızı diğer içeceklerden hatta yiyeceklerden bile karşılayabiliriz. Bir kaşık balın yüzde 17'si ve bir bardak sütün yüzde 89'u da sudan oluşuyor.

  Son dönemlerde günlük su miktarı konusunda yapılan tartışmalar yine alevlendi. Bazıları sağlık için çok su içilmesi gerektiğini söylüyor. Evet, sağlık için günde 10-12 bardak su içilmeli. Ancak ihtiyacımızı diğer sıvı ve yiyeceklerden de karşılayabiliriz. Su ihtiyacımızı genelde; içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarız. Yiyeceklerde bulunan besin öğelerinin yanması sonucu su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu artırır. Bununla birlikte besinlerden de su alırız. Örneğin bir yemek kaşığı balın yüzde 17'si, bir elmanın yüzde 84'ü, 2 adet salatalığın yüzde 95'i, bir su bardağı sütün yüzde 89'u, 3 köfte kadar yağsız kırmızı veya derisiz tavuk etinin yüzde 64'ü, bir ince dilim ekmeğin yüzde 38'i sudur. Bunlara ek olarak gün içerisinde içtiğiniz çay, kahve, soda, gazlı veya gazsız içeceklerle de sıvı alırız. Peki sağlıklı yaşam için ne kadar su gerekir? Bireyler belirli yollarla vücuda aldıkları sıvıları kaybeder. Bu miktarlar, deri yoluyla 500 ml, solunumla 300 ml, böbreklerden idrarla bin 500 ml ve bağırsaklardan 200 ml civarındadır. Topladığınızda 2 bin 500 ml yani ortalama 8-10 su bardağı sıvı anlamına gelir. Su gereksinimi çeşitli durumlardan etkilenir. Uzun süreli yolculuklarda, hamilelik ve emzirme döneminde kadınlarda, hastalık, kusma, ateşli hastalıklar ve ishal gibi durumlarda, yüksek diyet lifi içeren beslenmelerde daha fazla sıvı almak gerekir. Vücudumuzdaki sıvı dengesini normal düzeyde tutmak için mutlaka günde 8-12 su bardağı su için. Sıvı alımının sadece suyla tamamlanması gerekmez. Süt, meyve suyu ve diğer içeceklerin temeli de sudur. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı gereksinimini karşılasa da uygun su kaynakları sayılmazlar. Örneğin kafeinli kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı, daha fazla idrar çıkışı yaparak sıvı kaybedersiniz. İnsanlar vücut suyunun yüzde 10'unu kaybettiklerinde yaşamları tehlikeye girer, yüzde 20'sini kaybettiklerinde ise ölüm kaçınılmazdır. Ortalama insan vücudunda 38-46 litre kadar su bulunur. Eğer düşük kalorili ya da tek besine dayalı diyet yaparsanız kasla birlikte su kitlenizi kaybedersiniz. İçme suyundan birçok mineral sağlarız. Flor minerali diş minesinin sertleşerek gelişiminde ve dişleri çürümeye karşı korumada görev alır. Flor aynı zamanda osteoporoz denilen kemik erimelerinin önlenmesinde rol oynar. Suların flor yoğunluğu düşük olan yerlerde uygun miktarda eklemeler yapılır. Burada önemli olan nokta çok fazla flor tüketiminin de dişlerde benek veya kahverengi lekelere neden olabileceğidir. Böylesi durumlar, flor açısından zengin suyun tüketilmesinin yanında ek olarak aşırı miktarda flor kullanımı ile oluşabilmektedir.
  Selahattin Dönmez
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - içmek hakkında Forum Tarih
Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozarmı Ramazan ve Hikmeti 22 Temmuz 2012
Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Ramazan ve Hikmeti 18 Temmuz 2012
Ramazanda Alkolsüz Bira İçmek Ramazan ve Hikmeti 12 Temmuz 2012
Ramazanda Bira İçmek Günahmıdır? Ramazan ve Hikmeti 12 Temmuz 2012
Rüyada Bulanık Su İçmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 1 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş