Su Damlasının İzinde / Toroslar

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Su Damlasının İzinde / Toroslar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye’nin güney kıyılarını bir gerdanlık gibi süsleyen Toros Dağları’nda, görkemli uygarlıklara hayat veren su damlasının büyüleyici yolculuğunun izini sürmeye ne dersiniz?

  [​IMG]


  Gökova Körfezi’nin kıyısından başlayıp Suriye’ye kadar uzanan yaklaşık iki bin kilometrelik bir dağ silsilesi olan Toroslarda yaşamın ana kaynağı su. Antalya yakınlarındaki Güver Uçurumu gibi derin kanyonları biçimlendiren de yine bu sihirli damlacıklardan başkası değil.

  Yüksekliği 4 bin metreye ulaşan Toroslardaki çeşitli kaynaklardan çıkan buz gibi pınarlar, sarp yamaçlardan Akdeniz’e doğru akarken çevresine de hayat verir. Nadir bulunan bitki ve hayvan türleri, suyun taşıdığı zengin minerallerle beslerken doğayı bin bir renge boyar.

  [​IMG]


  Farklı kaynaklardan çıkan sular kimi zaman birleşerek, debisi yüksek nehirlere dönüşür. Birkaç kilometre çağladıktan sonra yeniden yeraltında kaybolurlar. Gün ışığı ile adeta saklambaç oynayan damlacıklar, bu oyun sırasında gizemli mağaralar oluşturmayı da ihmal etmez.

  Kış aylarında kristalleşerek zirveleri beyaza boyayan damlacıklar, ısı sıfırın altına düştüğünde buza dönüşür. İlkbaharda eriyen karlar nehirleri ve doğayı coşturur. Sonbaharda yağmurlar artar, yazı ise sular çekilir.

  Karaman’ın güneybatısındaki Yerköprü Şelalesi, etkileyici bir manzara sunmakla kalmaz, enerji kaynağına dönüşür. Suları nehre karışan şelale, Akdeniz’e ulaşmazdan önce Göksu Deltası’nı hediye eder bizlere.

  [​IMG]


  Çoğu zaman farkına varamadığımız renkli bir sualtı dünyası vardır Torosların. Akarsuların dibinden güneşe ve zirvelere doğru başını uzatan nilüferler, doğanın meraklı çocukları gibidir. Suyun doğaya verdiği canı nehir kıyılarında belirgin biçiminde görebilirsiniz.

  NASIL GİDİLİR?
  Doğa yürüyüşü, tırmanış, dağ bisikleti, cip safari, kamp, rafting ve yamaç paraşütü gibi pek çok aktivite olanağı sunan Torosların Türkiye’deki turistik merkezi, Antalya. THY, İstanbul, Ankara ve İzmir’den Antalya’ya haftanın her günü karşılıklı seferler düzenleniyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Damlasının İzinde Toroslar Forum Tarih
Ege Denizindeki Adalar Hangileridir ? Ege Bölgesi 4 Ocak 2011
Ege Denizi Balıkçılık - Ege Denizinde Çıkan Balıklar Nelerdir? Ege Bölgesi 3 Ocak 2011
Marmara Denizindeki Adalar Hangileridir ? Marmara Bölgesi 31 Aralık 2010
Kalp Krizinden Korunma Yolları Nelerdir? Genel Sağlık 21 Aralık 2010
Yaban Koyununun İzinde - Haruki Murakami Kitap, Resim ve Dergi 7 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş