Su İçmek Cilde Faydalı İnanışı

'Cilt Hastalıkları' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 6 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Su İçmek Cilde Faydalı İnanışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Su İçmek Cilde Faydalı İnanışı

  Günde sekiz bardak su içilmeli şeklindeki inanış çoktan eskidi ancak uzmanlar böyle söylemiyor.

  Günde sekiz bardak su içilmeli şeklindeki inanış çoktan eskidi ancak insanlar çok su içmenin cilt sağlığı için faydalı olduğuna inanmaya devam ediyor.

  Bu inanışın nereden kaynaklandığı bilinmiyor ancak önerilenden fazla su içmenin özellikle cilt için çok faydalı olduğuna dair hiçbir kanıt yok aslında.

  The New York Times Gazetesi'nde yer alan haberde, su tüketiminin etkileri üzerine 2007 yılında yapılan bir çalışmaya yer veriliyor. Çalışmada günde 500 ml. su içmenin cilde giden kan akışını artırdığı ortaya çıktı. Ancak suyun kırışıklıkları azalttığı veya ten rengini ve genel görünümü iyileştirdiğine dair hiçbir kanıta rastlanmadı.

  Yapılan diğer çalışmalar ise, C vitaminin kırışıkları önlediği, östrojen kullanımının menopoz öncesi dönemde kadınlarda görülen cilt kuruluğuna engel olduğu ve cilt yaşlanmasını geciktirdiğine işaret ediyor. Ancak mevcut kanıtlar henüz sınırlı miktarda ve östrojen tedavisinin olumsuz yan etkileri olabiliyor.

  Amerikan Dermatoloji Akademisi Sözcüsü Dr. Margaret Parsons, fazla suyun cilde etkisi olmadığını ancak susuz kalmış, kurumuş ciltlerde kırışıkların daha belirginleştiğini söyledi. "Yeterli miktarda su almak genel sağlığımız için faydalı. Sağlıklı olduğumuzda cildimiz de öyle olur zaten," diye ekledi.

  Diğer bir deyişle, fazla suyun cilde iyi geldiğine dair pek bir kanıt yok. Sağlıklı bir cildin anahtarıysa, her zaman güneş koruyucu kullanmak, sigaradan uzak durmak ve sağlıklı beslenmek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İçmek Cilde Faydalı Forum Tarih
Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozarmı Ramazan ve Hikmeti 22 Temmuz 2012
Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Ramazan ve Hikmeti 18 Temmuz 2012
Ramazanda Alkolsüz Bira İçmek Ramazan ve Hikmeti 12 Temmuz 2012
Ramazanda Bira İçmek Günahmıdır? Ramazan ve Hikmeti 12 Temmuz 2012
Rüyada Bulanık Su İçmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 1 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş