Suçatı Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Suçatı Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Suçatı Köyü Bilgileri - Suçatı Köyü Hakkında - Suçatı Köyü Tanıtımı - Suçatı Köyü Resimleri  Suçatı ,Kahramanmaraş Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:48 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:738
  1997:821

  Tarihi

  Köyümüz 1930'u yıllarda kurulan Çağlayan köyünün bir mezrası iken, 1992 yılında Çağlayan köyünden ayrılarak yeni bir köy olmuştur. İsmini ise Tekir çayı ile Fırnız çaylarının birleştiği yerde bulunmasından dolayı 'Suyun birleştiği yer' anlamına gelen SUÇATI olmuştur. Köyümüz sınırları içersinde bulunan FIRNIZ mezramız çok eski yıllardan beri yerleşim yeridir. Hatta daha önceleri buranın Nahiye olduğu ve burada nüfus müdürlüğünün de bulunduğunu ve yaşlı insanlarda Fırnız nüfus müdürlüğünden alınan nüfus cüzdanlarının olduğunu 1977- 1984 yılları arasında Çağlayan köyü muhtarı Mehmet YILDIRIM tarafından söylenilmektedir.

  Kültür

  Köyün okur-yazar durumu, gelenek, görenek ve yemekleri: Köyümüzde okur-yazar sevyesi orta yaşlarda normal iken genç nufusda yüksektir. Bu okuma yazma yüksekliği bazı obolarda farklılık ve yükseklik göstermektedir en yüksek olan obamızda isaveliler obasıdır tıp, avukatlık, mühendislik, doktora hatta profösörluk sevyesine kadar gözükmektedir. Görenek olarak, düğünlerimiz iki türlü yapılmaktadır. 1) sohpetli 2) Davul ve zurna eşliğinde köy meydanında yapılır. Davetiyeler önceleri gömlek, çorap kadınlar için elbiselik kumaş dağıtılarak yapılırdı, şimdi ise daveyiye kartı bastırılarak katılımcılar davet edilir. Düğün sahibine yardım amacıyla "şaba" denilen bir türlü imece usulü ile yardım toplanır. Kadınlarla erkekler, ayrı yerlerde otururlar ve eğlencelerini burada yaparlar. Yemek kültürümüz olarakta; İçli köfte, tarhana çorbası, zeytin yağlı dolmalar ve bağ yaprağından yapılan kıymalı veya çökelekli sarma, kuru veya taze fasulye ve nohut yahnisi, yoğurt ve pancar yaprağından yapılan boranı, bulgur ve prinç pilavı, üstü kuşbaşılı pilav, kuşbaşı kebab, et kavurma, çoban salatısı ve yeşilliği bol olan salatalar önemli yemeklerimizdendir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş il merkezine 48 km uzaklıktadır. Köyümüzün sınırları; doğuda Kapıkaya ve Çakırdere, batıda Çukurhisar, kuzey batıda Çağlayan köyü, kuzeyde Şahinkayası kasabası, güneyde ise Mimarsinan Köyü, Kürtül Kasabası ve güney batıda Yenidemir köyleri ile çevrilmektedir. Köyümüz dağlık bir kesimde bulunduğundan farklı zamanlarda yerleşke almış ve farklı soyisimler bulunmaktadır. Obalarımız soyisim ve almış olduklar lakaplarla bilinir. Misal: Çatalçam,[Araslar] İsaveliler,[Yıldırımlar] Karadut,[Gürocak ve Nücükler olarak bilinir] Fırnız,[Araslar] Mordut obamız elektrik enerjisi üretimi entekre yapısından dolayı tamamen kalkmış olup köyümüz sınırlarında Mordut mevkiinde baraj ve fırnız suyu üzerinde kanal türübün olarak enerji üretimi bulunmaktadır, Kabaktepe,[yavuzlar] Şadalak mahalleleri oba şeklinde veya mezra şekilnde dağınık olarak gözükmektedir. Fırnız çayı köy sınırları içersinden kaynaklanmaktadır. Fırnız çayı etrafı köyümüzün en önemli mesire yerlerindendir. Buraya hafta sonu Kahramanmaraş şehrimizden hatta Gaziantep şehrinden piknik yapmak için gelirler. Burası Allahın bize bağışladığı doğa harikalarındandır. Eğer Orman ve Çevre Bakanlığı burayı ciddi bir şekilde incelemeye alsa belki de milli park ilan edebilir. Fırnız çayında dünyada nadir ve kıymetli olan kırmızı benekli Alabalık yetişmekte idi. Ne yazıkkı jenaratör, dinamit ve kaçak balık avcılığı ile nerdeyse nesli kurumaktadır. Ayrıca fırnız suyu karpuz çatlatacak kadar soğuk ve temiz olup Tekir çayına kadar her tarafından içilebilirdi. Bu konuda bilgi almak isteyen Kahramanmaraş Sütcü İmam üniversitesi kimya bölmü öğrencilerinin yaptığı "Fırnız suyu incelemeleri"nden öğrenebilir. .Dağ olarak ta yöresel ismi ile AĞILLI dağı ve FIRNIZ (Güney ) dağı köyümüzün kuzeyinde sıralanmaktadır. Bitki örtüsü olarakta alçak yerlerde KIZILÇAM, ÇINAR, MEŞE yükseklerde ise GÖKNAR, SEDİR VE ARDIÇ ağaçları yetişmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi'nin etki alanı altındadır. Köyümüzünde Akdeniz iklimi etkisi gözükmekle beraber, karasal iklimin etkisi altında kalan Göksun ilçesine yakın olması nedeniyle karasal iklimden de etkilenmiştir. Bu nedenden dolayı bahsi geçen iki iklimin tam te'siri gözükmez. Yani bir Geçiş bölgesi iklimi görülür. Kışları Kahramanmaraş'a göre soğuk ve kar yağışlı olup, baharda bol yağış alır, yazları ise sıcak ve kurak geçer.

  Ekonomi

  su çatıda en çok yapılan ekonomik faaliyetler ticaret, ormancılık, işçilik tarım ve hayvancılık halkın eğitim düzeyi özelliklede genç nesilin yüksek olduğundan köyümüzde bir kısmıda kamuda istihdam etmektedir

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: İDRİS KAYNAR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (344) 262 21 26
  Cep Telefonu: 0 (505) 485 25 72

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Suçatı Köyü Merkez Forum Tarih
Suçatı Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Sucatı Köyü Pazar - Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Suçatı Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 8 Nisan 2010
Suçatı Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 7 Nisan 2010
Sucati Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 6 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş