Stresli Hamilelik Şizofreni Sebebi

'Gebelik ve Annelik' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Stresli Hamilelik Şizofreni Sebebi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebeliğin ilk dönemlerinde ağır stres altında bulunan kadınların çocuklarının şizofreni olma riskinin daha yüksek olduğu belirlendi.
  Manchester Üniversitesi'nden bilim adamları, 1973 ile 1995 arasında Hollanda'da yapılan 1,38 milyon doğumun verilerini inceledi.


  Araştırma sonucunda, hamileliğin ilk üç ayında yakın bir akraban ın ölümüyle karşılaşan kadınların çocuklarında şizofreni ve bağlantılı rahatsızlıklar riskinin yüzde 67 daha fazla olduğu belirlendi.

  Araştırmacılar, stresli dönemde annenin beyninin saldığı kimyasalların embriyonun henüz yeni gelişmekte olan beyni üzerinde doğrudan etkisi bulunduğunu belirttiler.
  Bu etkinin, anne ile embriyon arasındaki koruyucu duvarların daha tam oluşmadığı ilk gebelik evrelerinde daha büyük olduğu kaydedildi.

  St. Mary's hastanesinden Prof. Philip Baker, "Rahimde bebeğin maruz kaldığı ortamın bebeğin uzun dönemdeki sağlığını belirlediği giderek daha fazla anlaşılıyor" dedi.
  Araştırmanın, annenin psikolojik durumunun karnındaki bebek üzerinde etkisi olduğu yolundaki teoriyi desteklediği belirtildi.

  Daha önceki araştırmalarda, hamilelikteki stresin erken doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riskini artırdığı belirlenmişti.

  Başka bazı araştırmalar da şizofreniyle bağlantılı beyin yapısı ve fonksiyonundaki anormalliklerin, gelişimin ilk evresinde oluştuğunu göstermişti.

  Araştırmada, genler gibi başka faktörlerin de şizofreni oluşumu üzerinde etkisi olduğu hatırlatıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Stresli Hamilelik Şizofreni Forum Tarih
Stresli dönemlerde nasıl beslenmemiz gerekir Diyet Beslenme 30 Nisan 2010
Stresli durumlarda tansiyonun birdenbire fırlamasına yol açan bir gen bulundu. Genel Sağlık 8 Aralık 2009
Çok stresliyken yapmamız gerekenler Psikoloji 18 Haziran 2009
Streslimisiniz? Zeka Soruları ve Bilmeceler 23 Şubat 2009
Stresli, Hassas Baş Derisi İçin Bc Bonacure Güzellik & Bakım 31 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş