Stresi yönetme ve stres faktörlerini azaltma

'Psikoloji' forumunda Siraç tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Stresi yönetme ve stres faktörlerini azaltma konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Stresi yönetme ve stres faktörlerini azaltma

  Stresi yönetmede ve diğer insanlardan gelecek stres faktörlerini önlemede kişilikler önemlidir.

  Açık görüşleri yüksektir, özgürlük meraklısıdırlar. Sosyal, politik, eylemleri, inançları sorgulayabilir, yeniden gözden geçirebilir. Her türlü kuralı sorgulayabilirler. Otoriteyi olduğu gibi kabul etmezler. Gelenekleri sorgulayabilirler. Tutucu davranışları azdır. Dogmatik bağlılık göstermezler. Bilinen ve denenmişi tercih etmezler, araştırıcıdırlar. Hiçbir olaya dar açı ile bakmazlar, değişik faaliyetleri denerler. Yeni yerler görmek, yeni yemekler yemek hoşlarına gider. Rutin işleri, alışkanlıkları sıkıcı bulurlar.

  Tutuculuk

  Bilinen ve denenmişi tercih ederler. Otoriteyi olduğu gibi kabul ederler.Yenilik ve değişikliği sıkıcı bulurlar. Rutin işleri tercih ederler. Genellikle alışılageleni, tercih ederler, gelenekçidirler. Yeni şeyler denemekten hoşlanmazlar. Hobileri azdır. Klasik yaşamak hoşlarına gider. Değişiklikten rahatsız olurlar. Dogmatik bağlılık gösterirler.

  İyimserlik

  Diğer insanların iyi niyetine ve içtenliğine inanırlar. Olayları pozitif yorumlamaya yatkındırlar. Pencereden bakarken ağaçları, çiçekleri görürler. Yerdeki çamurlarla ilgilenmezler. Olayları güzel görürler, güzel düşünürler, güzel ve rahatlatıcı hayaller kurarlar. Güler yüzlü ve rahattırlar.

  Karamsarlık

  Diğer insanlara ve olaylara hep olumsuz gözlükle bakarlar. Negatif yorumlara öncelik verirler. Pencereden bakarken çamurları, çöpleri görürler. Gergin, sıkıntılı ve sinirlidirler.

  Özgüven

  Herkesi öncelikle dost ve iyi kabul ederler. Başkalarına karşı duyarlı, yardıma hazırdırlar. Olayların iyi ve olumlu yönlerini öncelikle görürler. Kendilerini gerçekçi tartabilirler.

  Kuşkuculuk

  Bakış açıları şüphecidir. Özgüvenleri eksik olduğu için başkalarını iyi niyetli olmamak, samimi olmamakla suçlarlar. Onlara göre insanların çoğu kötü niyetli, bencil ve potansiyel tehlikedir. Her olayın altında bir çapanoğlu aralar. İnsan ilişkilerinde hep temkinli davranırlar. Yardımlaşmadan ziyade yarışmaya yatkındırlar.

  ELEŞTiRiCiLiK

  Kusursuzluk meraklısıdırlar. Her şeyin olumsuz yönünü düşünürler. Eksik ve kusur aramayı normal düşünce kalıbı olarak düşünürler. Kolay memnun olmazlar. Aynı zamanda şüpheci ve karamsardırlar.

  SORUMLULUK

  İşleri kendiliğinden, zamanında ve doğru olarak yapmaya çalışır. Takipçidir, sonuçlandırmadan bırakmaz. Ani istek ve dürtüleri denetim altına alabilir. Amaçları ve hedefleri vardır. Sabırlı düşünerek har ek et etme eğilimleri içindedirler. Dikkatli olmaya özen gösterirler. Kendilerine hedef koyarlar, hedefe ulaşmak için plan, pr ogram yaparlar, kararlı şekilde konunun üzerine eğilirler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Stresi yönetme stres Forum Tarih
Stresin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir? Genel Sağlık 29 Ağustos 2013
Sınav Stresini Yenmenin Yolları Nelerdir Rehberlik 29 Mart 2012
Anaokulu İlk Gün Stresi - Anasınıfında İlk Gün Stresi Okul Öncesi Eğitim 24 Ağustos 2011
Sınav stresi nasıl yenilir Rehberlik 30 Mayıs 2011
İş stresi nedir belirtileri tetikleyen faktörler ve tedavisi Psikoloji 30 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş