Stres, saç egzamasını artırıyor

'Genel Sağlık' forumunda maviboncuk tarafından 20 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Stres, saç egzamasını artırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son zamanlarda ortada hiçbir neden yokken saçınız dayanılmaz derecede kaşınıyor, saç deriniz kabuk bağlayıp omuzlarınıza yağmur gibi kepek yağıyorsa nedeni ekonomik kriz olabilir!
  Zira sıkıntı ve kaygıyla tetiklenen 'stres egzaması'; herkesi işsizlik ve gelecek kaygısının sardığı bugünlerde hayli arttı. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar; son dönemde ekonomik krizin neden olduğu stresle birlikte artış gösteren ve en çok saçta ortaya çıkan 'stres egzaması' hakkında şu bilgileri verdi:
  Stres egzaması nedir?
  Yapılan araştırmalarda; dermatolojik hastalıkların yaklaşık yüzde 40'ında, eşlik eden bir psikolojik bozukluk olduğu görülmektedir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalıkları arasında en sık görüleni ise 'stres egzaması' olarak da bilinen 'liken simpleks kronikus'tur.
  Kimlerde görülür?
  En sık 30-50 yaş aralığında görülür. Kadınlarda, erkeklerden daha sık görülür. Hastalık, obsesif kişilik yapısına sahip kişilerde ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülür. Hastalık; kişinin kaşıntı duyması ve sürtünme sonucu ortaya çıkan belirtilerle karakterizedir. Kaşınan bölgelerde zamanla kızarıklık, kepeklenme ve deride kösele benzeri kalınlaşma ile birlikte pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar ortaya çıkar. Egzama ilerlerse bu bölgelerde zamanla ağrı, açık yaralar ve enfeksiyon oluşabilir.
  Tedavisi nasıl yapılır?
  Tedavi edilmeyen ve ihmal edilen durumlarda, deride geri dönüşümsüz belirtiler meydana gelebilir. Deride kalınlaşma ve deri renginde koyulaşma bazen yıllarca sürebilir. Stresin tetiklediği bu hastalık da strese neden olur ve olay bir kısırdöngüye girer. Bu nedenle hastalığın erken tanısı ve tedavisi önemlidir. Tedavide kaşıntıyı önleyici sistemik ve lokal ilaçlar ve kremler kullanılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Stres saç egzamasını Forum Tarih
Saç Dökülmesi Sorunu - Saç Dökülmesinin Stresle İlgisi Yok Güzellik & Bakım 18 Aralık 2010
Borsacılar için özel stres ölçer bir saat geliştirildi Bilim & Teknoloji 17 Ekim 2009
Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir Psikoloji 26 Nisan 2014
Stresin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir? Genel Sağlık 29 Ağustos 2013
Sınav Stresini Yenmenin Yolları Nelerdir Rehberlik 29 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş