Still Life 2

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Siraç tarafından 4 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Still Life 2 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Still Life 2


  KATEGORİ : Macera

  ÜRETİCİ FİRMA : Gameco Studios

  YAYINCI FİRMA : Microïds

  HANGİ OYUNA BENZİYOR? : Still Life


  SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : 1.5 GHz Intel Pentium 4, 512 MB RAM, 128 MB Ekran Kartı, 4 GB boş HDD alanı.


  İzlediğimiz filmlerden ve dizilerden alışık olduğumuz bir oyundu Still Life. Acımasız bir seri katil ve onu yakalamaya kararlı olan güzel bir ajan. Her ne kadar bu tarz bir senaryoya beyaz perde de sıklıkla rastlasak da olayların kurgulanışı ve de bize, o hep olmak istediğimiz ajanlardan birini olma fırsatı sunduğu için Still Life, bir grup oyun severi kendine hayran bırakmayı başarmıştı. Ve ilk oyunundan yaklaşık dört yıl sonra, ikinci oyun bizlerle birlikte.

  [​IMG]

  Nerede Kalmıştık
  Still Life 2, ilk oyunun kaldığı yerden devam ediyor. FBI ajanı Victoria McPherson, Amerika’nın Doğu kıyılarında birçok kişiyi öldürmüş olan “East Coast Katili”nin kim olduğunu bulmak için araştırmalarına devam etmektedir. East Coast Katili hakkında hayati bilgilere sahip olduğunu iddia eden gazeteci Paloma Hernandez, Victoria’yı arayarak onunla buluşmak istediğini söyler; fakat daha sonra kendisi de East Coast Katili’nin eline düşer. Oyunda da bu iki karakteri yönetiyoruz. Yani anlayacağınız, Victoria ile katili kovalarken, Paloma ile onun elinden kaçmaya çalışıyoruz.

  [​IMG]

  Oyunda sabit kamera sistemi mevcut ve karakterlerimizi fare ile yönetiyoruz; ancak çoğu kez bu kamera açıları sorun yaratıyor. Gitmek istediğimiz yere uygun açıyı yakalayamadığımız için fare ile tıklayamıyoruz ve bu yüzden de sağa sola giderek kameranın açısını değiştirmeye çalışıyoruz. Haliyle oyun da bu noktada sıkıcı bir hal alıyor.

  [​IMG]

  Oyun, ilk oyunda olduğu gibi, yine bilmeceler, bulduğunuz eşyaları kullanma, onları birleştirip bir şeyler elde etmek üzerine kurulu. Bu yüzden de eğer bir aksiyon severseniz, bu oyundan kesinlikle uzak durmanızı şimdiden tavsiye ederim; çünkü oyunda aksiyon namına neredeyse hiçbir şey yok.

  [​IMG]

  Bulmaca çözmekten hoşlananlara gelirsek; oyunda oldukça iyi hazırlanmış bulmacalar var. Hemen hemen yaptığınız bütün aksiyonlar birbiriyle bağlantı içerisinde. Etrafınızı iyi analiz etmeniz gerekiyor; çünkü bir toka bile işinize yarayabilir. Karakterlerin taşıyabileceği belli bir eşya kapasitesi mevcut, fazla eşyaları ise dolap ya da depo gibi bölüm içinde sizin taşıyamadığınız fazla eşyalarınızı koymanız için tasarlanmış yerlere koyuyorsunuz ve o eşyaya ihtiyacınız olduğunda gidip oradan alıyorsunuz.

  Oyunun grafikleri üzerinde hiç durulmamış, hangi zamana ait grafikler bilemiyorum. Zannedersem yapımcılar oyunun türünden dolayı senaryo ve bulmacalara odaklanmışlar ve bunu da oldukça iyi başarmışlar; ama biraz da grafiklere el atsalarmış, oyunun albenisini yükseltirlermiş. Ne çevre kaplamaları, ne de karakter tasarımları göze hoş geliyor. Oyun için, hayatımda gördüğüm en özensiz grafiklere sahip oyun diyebilirim. Oyunun mekân tasarımları, konuya ve atmosfere uygun olsa da grafikler olmayınca, bu tasarımlar da biraz sönük kalmış oluyor maalesef.

  [​IMG]

  Oyundaki diyaloglariyi kurgulanmışlar; seslendirmeler başarılı. Still Life 2 bize de diyaloglarda etkin olma hakkı tanıyor. İstersek bize verilen şıkları seçerek konuşmalara yön verebiliyor ya da direk sohbeti sonlandırabiliyoruz. Tabii ne kadar diyaloga girersek, o kadar ipucu şansımız da artıyor. Bu diyaloglardaki animasyon kurgusu da hiç hoşuma gitmedi. Bari bu noktada grafiksel olarak bir şeyler katsalarmış.

  [​IMG]

  Oyunun müzikleri atmosferi tamamlıyor. Oyunda, ağır temposuna rağmen, kasvetli ve gergin bir ortam hâkim ve dediğim gibi, seçilen müzikler de bu atmosferi oldukça iyi tamamlamışlar.

  Oyunda istediğimiz an kayıt yapabiliyoruz. Böylece bir bulmacayı hallettikten sonra tekrar aynı bulmacayı çözmek zorunda kalmıyoruz.

  [​IMG]

  Yorum Sizin
  Still Life 2, ağır temposuna rağmen bulmaca severler için iyi bir oyun sayılır. Tabii ki bunun yanında çağın oldukça gerisinde kalmış grafiklerine de göz yummanız gerekecek. Bu oyunu beğendin mi diye bana sorarsanız, senaryo olarak beğenmeme rağmen, cevabım hayır olur. Nedeni belli, ben bir aksiyon severim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Still Life Forum Tarih
Still Life 2 Demo - Download (indir) Demo Oyun İndir 29 Mayıs 2009
Still Life Tam Çözüm Oyunların Tam Çözümü 1 Şubat 2009
2014 Yeni Moda Erkek Kısa Saç Stilleri Güzellik & Bakım 23 Aralık 2011
Amy Winehouse Will You Still Love Me Tomorrow sözleri Yabancı şarkı sözleri 10 Aralık 2011
Stillerine Göre Yüzme Kuralları Nelerdir Diğer Spor Dalları 22 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş