Step Motor Sürücü

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Step Motor Sürücü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşağıdaki adım motor için en basit sürücü devresini görüyorsunuz. Bu devrede D1-D4 olarak gösterilen direnç uçları Paralel porttaki Data0-Data7 uçlarından istenilen dört tanesine bağlanır. Motordan gelen A,B,C,D,E uçları ise transistörün kollektörüne gösterilen noktadan bağlanır, burada dikkat edilecek nokta A,B,C,D,E uçlarının doğru sırayla bağlanmasıdır. ( Devrede A step motorun ortak ucudur )Aksi takdirde motor dönmek yerine sadece titreme yapar.
  Transistor ve diyot degerleri isteğe bırakılmıştır.Ancak en az 2Watt'lık bir NPN transistor kullanılmalıdır,diyot yüksek gerilim şoklarına karşı konulduğundan değeri önemsizdir.(Örn:1N4148)Güç kaynağı olarak 12Volt,1Amper veren bir güç kaynağı uygundur.


  Devrenin Çalışması
  Program aracılığı ile D1-D4 uçlarına sırası ile sürekli sinyal gönderilir. D1 ucuna sinyal uygulanduğında, 1Kohm luk sınırlama direncini geçen sinyal transistörü tetikleyerek iletime geçirir. Diyot ters bağlı olduğundan burdan geçemeyen elektrik akımı motorun sarımlarından geçerek motoeru bir adım döndürür.İkinci adım için, D1 ucundaki sinyal kesilir,Bu sırada oluşan ters EMK diyottan geçer ve transistör zarar görmekten korunur.Daha sonra D2 ucuna sinyal uygulanır ve Bir önceki basamaktaki olaylar tekrarlanmış olur.Bu şekilde D1,D2,D3,D4 uçlarına sıra ile sinyal gönderilerek adım motorun dönmesi sağlanır. Şayet ters yönde bir dönme hareketi isteniyorsa, D1-D4 uçlarına sinyal ters sıra ile uygulanır.  Kaynak:Elektrik.gen.tr
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mart 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Step Motor Sürücü Forum Tarih
Elektrikli Ev Aletlerinde Step- Servo Motorlar Elektrik Projeleri 14 Ocak 2009
Stephen Hawking Kimdir Hayatı ve Eserleri Düşünürler-Filozoflar 9 Ocak 2014
Step iklimi ne demektir - Step ikliminin görüldüğü yerler ve özellikleri Doğa ve Bitkiler 11 Kasım 2012
Zafer İlköğretim Okulu Bilgileri Savaştepe Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 26 Haziran 2012
Yeşilhısar İlköğretim Okulu Bilgileri Savaştepe Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 26 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş