Stanley Lloyd Miller Kimdir - Stanley Lloyd Miller Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 6 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Stanley Lloyd Miller Kimdir - Stanley Lloyd Miller Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Stanley Lloyd Miller Kimdir - Stanley Lloyd Miller Resimleri - Stanley Lloyd Miller Biyografisi - Stanley Lloyd Miller Hakkında  Stanley Lloyd Miller (7 Mart, 1930 - 20 Mayıs, 2007) özellikle organik bileşiklerin oldukça basit fiziksel süreçlerle inorganik maddelerden geliştirilebileceğini gösteren Miller-Urey Deneyi ile tanınan ABD'li kimyager ve biyolog.

  Oakland, Kaliforniya'da doğdu, Kaliforniya Üniversitesi'nden mezun oldu (1951) ve daha sonra 1954'te Chicago Üniversitesinde kimya doktorasını tamamladı. Chicago'da Miller Harold Urey'in öğrencisiydi

  Miller araştırmasına Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde (1954-1955) devam etti ve New York'ta beş yıl boyunca görev yapacağı Columbia Üniversitesi biyokimya kürsüsüne katıldı. Daha sonra önce asistan profesör (1960-1962), sonra yardımcı profesör (1962-1968) ve sonra da tam zamanlı kimya profesörü olarak (1968'ten itibaren) Kaliforniya Üniversitesi, San Diego'da çalıştı.

  Çalışmaları yaşamın kökeni (kendisi eksobiyoloji alanında bir öncü olarak kabul edilmektedir), kloral hidratların doğal oluşumu ve anestezinin genel ilkeleri alanında olmuştur. Ulusal Bilim Akademisi üyesiydi ve Oparin Madalyası almıştı. Dünyaca ünlü Miller-Urey Deneyi'ni yapanlardan birisiydi. 1950'lerde Urey dünyanın ilk zamanlarındaki atmosferinin günümüzdeki Jüpiter'in atmosferine benzediğini tahmin etti - yani amonyak, metan ve hidrojen açısından zengin. Urey'in Chicago Üniversitesi'ndeki laboratuvarında çalışan Miller ultraviyole ışınımı gibi bir enerji kaynağına tabi tutulduğunda bu bileşiklerin ve suyun yaşamın oluşması için gerekli amino asitleri oluşturabileceğini gösterdi (Benzer görüşler 1920'lerde Aleksandr Oparin tarafından ileri sürülmüştü). O günden sonra Dünyanın ilk dönemlerindeki şartların , Miller ve Urey'in de ileri sürdüğü gibi, indirgemeci olamayacağı yönünde karşı görüşler ortaya kondu ve Miller kendi iddialarının doğruluğunu kanıtlamış oldu.

  1828'de Friedrich Wohler üre sentezinin (bireşimin) mümkün olduğunu gösterdi. Üre organik bir molekül olduğu için o tarihlerde çoğunluk ürenin ancak canlı organizmalar tarafından meydana getirilebileceğini düşünüyordu. Bu kanıt organik veya fiziksel üretim açısından bir molekül oluşumunda bir fark olmadığının anlaşılmasına yolaçtı. Miller'in deneyi ise temel moleküllerin basit fiziksel süreçlerle oluştuğunu ve dünyanın oluşumu sırasında abiyogenezin ilk aşamalarında bunun imkânsız olmadığını göstererek daha ileri gitmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Stanley Lloyd Miller Forum Tarih
Granville Stanley Hall Kimdir - Granville Stanley Hall Hayatı Biyografi & Otobiyografi 25 Mayıs 2011
Zor Çocuk - Stanley Turecki - Leslie Tonner Kitap Özetleri & E-Kitaplar 19 Temmuz 2010
Mutluluğun Peşinde - Stanley Cavell Kitap, Resim ve Dergi 8 Nisan 2010
Yağmurun Kırk İşareti - Kim Stanley Robinson Kitap, Resim ve Dergi 7 Nisan 2010
Afili Lügat - John Lloyd Kitap, Resim ve Dergi 19 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş