Standart Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapan Yönetmelik

'Hukuk' forumunda NeslisH tarafından 6 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Standart Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapan Yönetmelik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Resmî Gazete
  Sayı : 27161
  YÖNETMELİK
  Gümrük Müsteşarlığından:
  GÜMRÜK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
  DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 – 31/5/2002 tarihli ve 24771 sayılı mükerrer Resmî Gazete’de yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinin 734 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “b) TIR Karnesinde kayıtlı miktara göre eksiklik veya fazlalık tespit edildiğini gösterir tutanağın imzalandığı tarihte yapılan bildirim üzerine 3 aylık bir süre verilerek, bu süre içerisinde TIR karnesi hamilinden eksiklik veya fazlalığın neden kaynaklandığının belgelendirilmesi istenir. TIR karnesi hamilince eşyanın mahrecinden yüklenmediği veya yanlışlıkla başka yere çıkarıldığı veya kaza ve avarya neticesinde kaybolduğu veya çalındığına ilişkin belgenin; eşyanın yüklendiği liman yetkilisi, çıkış acentesi, taşımacı kuruluş kamu kuruluşu ise bu kuruluştan veya yüklemede bu kurum ve kuruluşların bulunmaması halinde ihracatçı veya yüklemeyi yapan kuruluştan alınarak, eşyanın yüklendiği limandaki en büyük mülki idare amiri, gümrük idaresi, ticaret ve sanayi odaları, liman başkanlığı, konsolosluk veya büyükelçiliklerden herhangi birisine tasdik ettirilerek ibrazı gerekir. Bu madde hükmünün uygulanmasında Avrupa Birliği’nin tek bir gümrük bölgesinden oluştuğu göz önünde bulundurulur.
  c) Eksikliğe ilişkin olarak verilen süre sonunda ibraz edilen belgelerin geçerli sayılmadığı veya herhangi bir belge ibraz edilmediği takdirde gümrük idaresince; eksik çıkan eşyaya isabet eden gümrük vergi ve resimleri tahakkuk ettirilerek TIR karnesi hamilinden tahsil edilir. Gümrük vergilerinin bu yolla tahsil edilememesi halinde TIR Sözleşmesi’nin 11 inci maddesinin birinci fıkrasındaki süre dikkate alınarak kefil kuruluş ve diğer kurumlar nezdinde gerekli takibat yapılır.”
  MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Gümrük Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Standart Gümrük Yönetmeliğinde Forum Tarih
Isı Yalıtım Malzemeleri - Isı Yalıtım Malzemeleri Standartları Diğer Mesleki Bilgiler 20 Ekim 2012
Standart Karınca Eşek Arıları Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 17 Şubat 2012
Dünya Standartlar Günü İle İlgili Şiirler Şiirler 13 Ocak 2012
Türk Standartları Enstitüsü'nün, TSE'nin Görevleri Nelerdir? Tüketici Şikayetleri 13 Ocak 2012
Türk Standartları Enstitüsü, TSE Kuruluşu, Tarihi Geçmişi Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş