Standart ölçme aletleri ve bunu kullanan meslekler nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 1 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Standart ölçme aletleri ve bunu kullanan meslekler nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Standart Ölçme Aletleri ve Bunu Kullanan Meslekler hakkında bilgi verir misiniz?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tartma Uzunluk ve Sıvı Ölçme Birimlerini Kullanan Meslekler

  MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir.Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ: İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.


  [​IMG]
  TERZİLİK: Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.


  [​IMG]
  KUYUMCULAR: Kuyumcular çok değerli altın ve gümüş zinet eşyalarıNnı satarken hassas terazi kullanırlar. Eğer ölçüye dikkat etmezlerse ya zarar ederler yada insanlarda fazla para almış olurlar çünkü altının gramı bile birkaç ytl ediyor.


  [​IMG]
  MARKET, BAKKAL, KASAP, MANAV: Buralardan aldığımız yiyecekleri terazide tartarak kilogram olarak alırız. Mesela 1 kg domates, 2 kg patates, 1 kg et, 1 kg pirinç gibi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  SÜTÇÜLER: Sütümüzü alırken, sütçüye 1 litre süt verirmisin deriz.  SU, YAĞ: Suyumuzu ve yağımızı alırken 1 litrelik, 5 litrelik şişelerde litre olarak alırız.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş