St. Bernard (Saint Bernard)

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 22 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  St. Bernard (Saint Bernard) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  St. Bernard (Saint Bernard)

  [​IMG]

  Temel Özellikleri
  St. Bernard güçlü bir başı olan, iri, dayanıklı ve kaslı bir köpektir. Saint Bernard'ın insanlarla arası çok iyidir. İtaatkar, son derece sadık, sakin ve ataktır, ancak küçük köpeklerden genellikle hoşlanmaz. çığ felaketlerini önceden sezebilme yeteneği vardır.

  Saint Bernard'ın uzun tüylerini geniş dişli bir tarakla sık sık taramak ve sert bir fırçayla fırçalamak gerekir. Bir avluda yaşıyorsa, her gün uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır.

  Neler Yapar?
  Bilindiği gibi eskiden Saint Bernard, misafirhanesinin yakınlarındaki karlarla kaplı geçitlerde kaybolan gezginleri ve dağcıları kurtarmak için kullanıldı. Günümüzde kendisinden neredeyse sadece insana eşlik etmesi için yararlanılır. Apartman hayatına uygun değildir. Bazıları hala çığ felaketlerinde kurtarma köpeği olarak eğitilmektedir.

  Kökeni
  Saint Bernard'ın kökeni çok eskilere uzanır. Tibet Mastiff'inden türetilmiştir. Bu durumda yaklaşık iki yüzyıl kadar önce Romalılar tarafından Alplere getirilen mastifflerle birlikte türetilmiş olmalılar.

  Saint Bernard olarak ilk kez 1000 yılı civarınden Büyük Saint Bernard Geçidi'nin yakınlarındaki Saint Bernard de Menthon Misafirhanesi'nde ortaya çıktı. Ke---sıs---ler muhtemelen eski mastiff cinsi köpekleri Great Dane ve Büyük Pyrenee cinsi köpeklerle çiftleştirdiler.

  Dikkatli ve sürekli bir melezleştirme sonucunda ortaya heybetli bir köpek çıktı. Bu köpeğin görüntüsü ilk kez 1350'de bir İsviçre hanedan armasının üzerinde görüldü. Kurtarma köpeği olarak kullanılması ve şöhret kazanması 17. yüzyılın ortalarında başladı. Daha sonra bütün dünyada sevilen bir köpek türü haline geldi.

  Saint Bernard cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde iki cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak tüy özelliklerinden gözlenebilir.

  Kısa Tüylü Saint Bernard'ın çok kalın, kısa, parlak ve vücudunu sıkıca saran tüyleri vardır. Saint Bernard'ın tüylerinde kar tutmak gibi bir sorunu vardır, bu sorun Kısa Tüylü Saint Bernard'da görülmez.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bernard (Saint Bernard) Forum Tarih
Bernard Shaw Kimdir Biyografisi Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi Biyografi & Otobiyografi 30 Eylül 2013
George Bernard Shawın Sözleri - George Bernard Shaw Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Eylül 2011
Bernard Lewis Kimdir - Bernard Lewis Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 14 Eylül 2011
Saint Bernard Köpeği Özellikleri ve Resimleri Kedi ve Köpekler 1 Temmuz 2011
Bernard Shaw'dan Felsefi ve Anlamlı Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 13 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş