Spor yaparken gözlere dikkat

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Spor yaparken gözlere dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Spor yaparken gözlere dikkat
  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr Nilüfer Alpaslan, kuru ve soğuk hava koşullarında spor yapan kişilerde gözde yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomların kuru göz hastalığını işaret edebileceğini belirtti.

  Prof. Dr. Alpaslan, yaptığı yazılı açıklamada, kışın en çok tercih edilen spor dalının kayak olduğunu, ancak kayağın özellikle göz sağlığı açısından önemli tehlikeler içerdiğini kaydetti.
  Kuru hava ve rüzgarın “kuru göz hastalığını” tetikleyerek göz sağlığını olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Alpaslan, açıklamasında “Kuru ve soğuk hava koşullarında spor yapan kişilerde gözde yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bu belirtiler çok yaygın olduğu halde farkında olmadığımız kuru göz hastalığını işaret edebilir” ifadesine yer verdi.

  Alpaslan, halk dilindeki “göz kuruluğunun” tıp dilinde “keratokonjunktivitis sicca” denen hastalık olduğunu ve bunun da gözyaşı üretiminin azalmasıyla ortaya çıktığını belirtti. “Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlar. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık 'kuru göz' olarak bilinir” görüşünü dile getiren Alpaslan, gözlerin göz yüzeyini korumak için kesintisiz bir gözyaşı tabakasına gereksinim duyduğunu ve buna da “gözyaşı filmi” dendiğini dile getirdi.Alpaslan, şu bilgileri verdi:

  “Doğal gözyaşı filmi, kornea üstünde sağlıklı bir göz yüzeyi yaratmasına ve gözün tamamını kayganlaştırmasına ek olarak, enfeksiyonla savaşma işlevi görür, önemli beslenme sağlar ve net görüş için hayati öneme sahiptir. Uzun süreli gözyaşı üretimi azaldığı zaman, gözün ön kısmında kalıcı hasar ve skar (yara izi) oluşumu ihtimali ortaya çıkar. Ciddi bir göz kuruluğu durumunun zaman içinde tedavi edilmediği vakalarda, enfeksiyon riskinde artış ve görmede ciddi bozulma meydana gelir.

  Suni gözyaşları, kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemidir. Dünya çapında birçok suni gözyaşı bulunmaktadır ve aralarındaki
  farklılıklar, içerdikleri etken maddeye ve ambalajına göre değişir. Suni gözyaşları sadece göz yüzeyini yıkayıp uzaklaşırken, kronik kuru göz hastalarında suni göz yaşı tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır. Bu hastalarda gözyaşı üretimi ile gerekli dokularda etkisini göstererek, kişinin doğal gözyaşı yapımını arttıran ilaçlar kullanılır.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Spor yaparken gözlere Forum Tarih
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir Genel Sağlık 4 Eylül 2013
Spor Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir? Genel Sağlık 21 Mart 2011
Spor Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler - Sporun Vucudumuza Yararları Genel Sağlık 3 Kasım 2010
Ağır spor yaparken değil uykudayken yağ yakılır! Genel Sağlık 15 Nisan 2009
Spor yapmanın vücudumuza yararları nelerdir? Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş