Spor enerji içecekleri diş erozyonuna neden oluyor

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Spor enerji içecekleri diş erozyonuna neden oluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Spor enerji içecekleri diş erozyonuna neden oluyor

  Spor yaparken spor içeceklerini tüketmek birçoğumuzun alışkanlığıdır. Bu tür içecekler spor yaparken bize gereken enerjiyi vermelerine rağmen ağızdaki asit miktarını arttırarak dişlerde erozyona ve hassasiyet oluşmasına neden olabilmektedir.

  Son zamanlar da yapılan araştırmalara göre spor içeceklerin uzun süre tüketilmesinin diş minelerinde erozyon meydana gelmesine neden olabileceğini söyleyen Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı bu nedenle dişler de aşırı hassasiyet görülebileceğini belirtiyor. “Asit erozyonunun ilk belirtileri arasında diş hassasiyeti durumu olarak da bilinen, sıcak soğuk içecek ve yiyecek tüketirken diş ağrısının hissedilmesi sayılabilir. Asit diş minesini aşındırmaya başlayınca dişlerin yüzeyi yuvarlanmış, parlak, cilalı ve hafifçe sararmış bir görünüme bürünüyor. Sonraki aşamalarda, dişlerde sarı lekeler, şeffaflık, aşırı hassasiyet, diş uçlarında çatlaklar ve diş yüzeyinde de küçük çukurlar görülebilir. “Bunun yanında asitli spor içecek tükettikten sonra dişlerin hemen fırçalanmasının da dişlere daha fazla zarar verdiğini ekleyen diş hekimi Mehmet Zahid Kazandı “ asitli içeceklerden sonra hemen dişleri fırçalamak dişlerimizin yüzeyini asitle fırçalamak gibidir. Bu nedenle asitli içecekler tükettikten yarım saat sonra dişlerinizi fırçalamnız en iyisidir” diyor.

  Pipet kullanmayı ihmal etmeyin;
  Genel olarak asitli içeceklerin dişlerde erozyona neden olduğu bilienmektedir. Bunun engellemenin ise çok kolay bir yolu var. Pipet kullanmak... dişlerimizde çürük, hassasiyet hatta dşi kayıplarına bile neden olabilecek asit erozyonunu engellemek için pipet kullanımının yeterli olduğunu belirten Kazandı bu sayede dişlerimizi koruyup, dilediğimiz asitli içeceği tüketebileceğimizi belirtiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Spor enerji içecekleri Forum Tarih
Spor yapmanın vücudumuza yararları nelerdir? Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016
Spor ile sağlıklı büyüme ve gelişme arasındaki ilişki kısaca Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016
Tırmanma sporu ve tırmanma çeşitleri kısaca Diğer Spor Dalları 11 Ocak 2016
Türk kültürüne ait sporlar hangileridir Diğer Spor Dalları 7 Şubat 2015
Üçgen hangi spor dallarında kullanılmaktadır kısaca Diğer Spor Dalları 6 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş