Spor çocuğu obeziteden koruyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 22 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Spor çocuğu obeziteden koruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ergenlik çağında yapılması gereken en önemli etkinlik.


  [​IMG]Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kürşat Karacabey, televizyon ve internet bağımlılığının çocukları egzersizden uzaklaştırdığını, onların obez olmasına neden olduğunu söyledi.
  Karacabey, yaptığı açıklamada, bireyin büyüme döneminde spor yaparak kapasitesini geliştirmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, ''Büyüme döneminde spor yaparak kapasitesini geliştirmeyenlerin, büyüdükten sonra bu ihtiyacı karşılayabilmeleri çok daha zor'' dedi.
  Sporun, çocukluk ve gençlik dönemlerinde bedensel gelişimin sağlıklı olmasını sağladığını, ileri yaşlarda ise kişinin sağlığının bozulmasını önlediğini ve geciktirdiğini vurgulayan Karacabey, ''Spor çocukluk ve ergenlik çağında yapılması gereken en önemli etkinliktir'' diye konuştu.
  Karacabey, sporun, çocukları enerji alımı ile enerji harcanması arasındaki dengesizlikten kaynaklanan çocukluk dönemi obezitesinden koruyucu etkisinin olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  ''Sporun sağlık üzerinde birçok psikolojik ve fizyolojik olumlu etkileri var. 6 yaş ve üzeri obez çocukların yüzde 50'si yetişkinlik dönemlerinde de obez olmaktalar. Bu oran çocukluk çağında obez olmayanlarda yüzde 10'a kadar düşmektedir. O halde obezite erken yaşta tespit edilmeli ve obeziteden korunmak için fiziksel etkinlikler artırılmalı.
  Günümüzde televizyon ve internet bağımlılığı çocuklarımızı hareketli yaşamaktan alıkoyuyor. Televizyon ve internet bağımlılığı çocuklarımızı egzersizden uzaklaştırıyor, onların obez olmasına neden oluyor. Bu olumsuzluğun önüne geçilmesinin yolu ailelerin çocuklarını spor yapmaya teşvik etmesinden geçiyor. Buna ciddi biçimde ihtiyaç var.''
  -ÇOCUĞUN YAPACAĞI SPOR VE SPORA BAŞLAMA YAŞI-
  Çocuğun yapacağı sporun ve tercih edilen spora başlama yaşının da doğru belirlenmesi gerektiğine dikkati çeken Karacabey, iskelet sistemini zorlayan ağır sporlara erken yaşta başlamanın yanlış olduğunu vurguladı.
  Kemiklerin büyüme uçlarının zedelenmesi halinde çocuğun büyümesinin yavaşlayabildiğini ve şekil bozuklukları ortaya çıkabildiğini ifade eden Karacabey, ''Örneğin yüzmeye 5-6, jimnastik, buz pateni, binicilik, kayak ve futbola 7-8 yaşında başlamak doğrudur. 10 yaşından sonra bu sporlara ek olarak voleybol, basketbol, hentbol ve dalış sporları yapılabilir. Su topu, okçuluk ve atlama sporlarına başlamak için ise 12 uygundur'' diye konuştu.
  Karacabey, halter ve güreş gibi ağır sporlara başlama yaşının 15-16 olduğunu sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Spor çocuğu obeziteden Forum Tarih
Astımlı Çocuğunuza Spor Yaptırın Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Mayıs 2010
Spor yapmanın vücudumuza yararları nelerdir? Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016
Spor ile sağlıklı büyüme ve gelişme arasındaki ilişki kısaca Sağlık Merkezi 24 Kasım 2016
Tırmanma sporu ve tırmanma çeşitleri kısaca Diğer Spor Dalları 11 Ocak 2016
Türk kültürüne ait sporlar hangileridir Diğer Spor Dalları 7 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş