Spil daği milli parki

'Ege Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Spil daği milli parki konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SPİL DAĞI MİLLİ PARKI

  Spil Dağı 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli Parkı jeolojik, morfolojik, arkeolojik ve mitolojik özelliklerinin yanı sıra, dağcılık sporuna uygun ve önemli bir rekreasyon alanıdır.

  Mitolojide Kybele, Niobe, Tantalos ve Pandereos ile ilgili öykülerde adı geçen Spil Dağı’nın eteklerinde Tantal Kalesi kalıntıları, bereket tanrıçası Kybele’nin rölyefi, Niobe Ağlayan Kaya ve Bizans Dönemi’nden kalma Magnesia Kalesi’nin kalıntıları yer almaktadırlar.

  Dağın en ünlü bitkisi kümeler halinde yetişen Spil ya da Manisa Lalesi adıyla anılan lalelerdir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’a götürülmüş ve bir döneme adını vermiştir.

  Panoramik yönden çeşitlilik arz eden Spil Dağı’nın değişik yerlerinden Manisa’nın kuşbakışı manzarasını, İzmir Körfezi’ni ve Yunt Dağları ile Aliağa Körfezi’ni görmek mümkündür.

  1995 yılında turizm merkezi ilan edilen ve milli parkın asıl gelişim bölgesi olan Atalanı Mevkii’nde dağ evleri, piknik - oyun alanları, bir kır kahvesi ve lokanta bulunmaktadır. Günübirlik kullanımın yanısıra, ziyaretçilerin Atalanı’ndaki kamp yerinde kendi çadır ve karavanlarıyla kalmaları veya rezervasyon yaptırmak suretiyle dağ evlerinde konaklamaları mümkündür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Spil daği milli Forum Tarih
Manisa Spil Dağı Milli Parkı Hakkında Bilgi ve Resimler Manisa Tanıtımı 17 Aralık 2011
Spil Dağı - Spil Dağı Tatilcilerin Gözdesi Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 21 Aralık 2010
Spil Dağı ve Mitolojik Eserler Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 10 Temmuz 2009
Ölüm Taciri Kitap Özeti Mickey Spillane Kitap Özetleri & E-Kitaplar 13 Eylül 2010
Kanun Benim Kitap Özeti Mickey Spillane Kitap Özetleri & E-Kitaplar 13 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş